14/02/2024
Peristeri Trelleborg 10 15 9 13 - 47 -
Gunners 18 6 15 13 - 52 -

"Εντέκατη" κανονιά και άρωμα playoff για τους Gunners!

Μπορεί στα μισά του πρώτου γύρου να έθεσαν στόχο την παραμονή στην Evolution League, ωστόσο μετά το όγδοο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα, αυτή τη φορά απέναντι στην Trelleborg με 47-52, οι Gunners βρίσκονται πλέον στη τέταρτη θέση του τρίτου ομίλου και σε τροχιά playoff!

Με 3 πόντους του Δρακόπουλου και καλάθι του Μηλιώνη, η Trelleborg προηγήθηκε με 5-0 στα πρώτα τρία λεπτά της αναμέτρησης. Στη συνέχεια της περιόδου οι Gunners βρήκαν τα πατήματά τους και με 6 πόντους του Παπαδόπουλου, 5 του Πάνια και τρίποντο του Κωστακιώτη, προσπέρασαν με 7-18, τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 18-2. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 10-18, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Παλάσκας με εύστοχη προσπάθεια από την περιφέρεια.

Στη δεύτερη περίοδο οι Περιστεριώτες αποφάσισαν να παίξουν άμυνα και με 6 πόντους του Τύρου, 4 του Μηλιώνη και νέο τριποντάκι του Παλάσκα, επέστρεψαν από το -11 και πήραν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 25-24. Λίγα πράγματα επιθετικά για φιλοξενούμενους στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Καραμπέτσο να ξεχωρίζει με τους 4 πόντους που πέτυχε.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Παναγόπουλου επέβαλε εκ νέου τον ρυθμό της και με τρία τρίποντα του Κωστακιώτη και 4 πόντους του Πατσίκα, πήρε κεφάλι στο σκορ με 34-39. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 5 πόντοι του Δρακόπουλου και οι 4 του Τύρου, ο οποίος μας πρόσφερε το καλάθι της αγωνιστικής, εκτελώντας πίσω από το ταμπλό. Σκορ τρίτης περιόδου 34-39!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Trelleborg έκανε μια τελευταία προσπάθεια για την ανατροπή και με 5 πόντους του Δρακόπουλου, 3 του Τύρου και τρίποντο βόμβα του Τσίντζα, προσπέρασε με 43-42! Στο υπόλοιπο του αγώνα ανέλαβε δράση ο Παπαδόπουλος και με 7 συνεχόμενους πόντους, οδήγησε τους Gunners στη νίκη με 47-52, ενώ από την περιφέρεια νωρίτερα εκτέλεσαν οι Πάνιας και Κωστακιώτης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/12 βολές, 16/46 δίποντα και 4/23 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 11/13 βολές, 10/36 δίποντα και 7/31 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 8 λάθη.

Πολυτιμότερος της Trelleborg ο Τύρος με 15 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές, 7/11 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 21 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες. Betsson MVP των Gunners ο Παπαδόπουλος με 17 πόντους (double-double), έχοντας 7/7 βολές και 5/13 δίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 4 λάθη.

Trelleborg (Τσίντζας): Τύρος 15, Τσίντζας 3 (1), Σταυρόπουλος, Παλάσκας 6 (2), Βαγενάς 4, Δρακόπουλος 11 (1), Μηλιώνης 8

Gunners (Παναγόπουλος): Παπαδόπουλος 17, Καλογιαννίδης 2, Καραμπέτσος 4, Κωστακιώτης 15 (5), Ραυτόπουλος, Πατσίκας 6, Πάνιας 8 (2), Φιφής

Τι μας άρεσε: Η μαγεία που μας πρόσφερε ο Γιάννης Τύρος στο τρίτο δεκάλεπτο, ευστοχώντας πίσω από το ταμπλό!