31/01/2024
New World Fix 16 21 24 21 - 72 -
ThunderDogs 27 12 13 14 - 66 -

Ενθουσίασε η αρμάδα του Τασιούδη!

Άλλη ομάδα στο παρκέ στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, έκαναν πιο επιθετική την άμυνα τους και κατάφεραν να περιορίσουν τους φιλοξενούμενους. Στο επιθετικό κομμάτι βρήκαν λύσεις με τον Ζωϊτό (8π), καταφέρνοντας να μειώσουν στους 2 στο φινάλε του ημιχρόνου με το σκορ στο 37-39.

Οι γηπεδούχοι πλέον είχαν το μομέντουμ του αγώνα και συνέχισαν δυναμικά και στην επανάληψη, καταφέρνοντας με ωραίες συνεργασίες να περάσουν μπροστά στο σκορ, κλείνοντας την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με +9. Εξαιρετικός ο Ρωμοσιός τόσο στην δημιουργία όσο και στην εκτέλεση έδωσε τρομερή ενέργεια στους Fix.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι έκαναν την προσπάθεια τους να επιστρέψουν πάλι στο παιχνίδι με τους 12 πόντους του Καραδολάμη, όμως οι Fix έμειναν ψύχραιμοι και με τον εκπληκτικό Diallo να κυριαρχεί κάτω από το καλάθι έφυγαν με την νίκη από το Athens Sports Hall, με 72-66.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ζωϊτός με 18 πόντους, 17 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Για τους ThundersDogs ξεχώρισε ο Καραδολάμης με 34 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι νικητές είχαν 13/23 βολές, 22/59 δίποντα και 16 τρίποντα, μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 22 ασίστ, έκαναν 4 κλεψίματα και 12 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/17 βολές, 21/51 δίποντα και 4/24 τρίποντα, μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκαναν 6 κλεψίματα και 9 λάθη.

New World Fix (Τασιούδης): Diallo 14, Santaniello 2, Βαμβακούσης 16, Ζωιτός 18, Παναγιωτάκης, Ρωμοσιός 18, Σταματόπουλος

ThunderDogs (Παπαγεωργίου): Αγγελόπουλος 6, Δημακαρέας 11, Καταδολάμης 34, Καρύκας, Κασπαριάν 7, Κοντός, Παπαγεωργίου 6, Συγλέτος 2

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός του παιχνιδιού!