13/05/2023
Ναυάγια 14 15 6 6 - 41 -
Friends 17 10 19 11 - 57 -

Ενθουσιάζουν οι ανανεωμένοι Friends!

Σάββατο βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development Summer League, οι Friends δείχνουν να απολαμβάνουν τη παρέα μεταξύ τους, κάτι που φάνηκε από τη νέα νίκη που πέτυχαν, αυτή τη φορά κόντρα στα Ναυάγια με σκορ 41-57! Οι φιλοξενούμενοι στηρίχθηκαν στην ποιότητα των Δάμη και Barkshire, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι υπόλοιποι υστέρησαν! Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Ναυαγοί ήταν ανταγωνιστικοί για ένα ημίχρονο. Ωστόσο στη συνέπεια δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον φρενήρη ρυθμό που επέβαλαν στο παρκέ της Basketaki Arena ο αντίπαλος τους, με αποτέλεσμα η ήττα να έρθει φυσιολογικά!

Το πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης ήταν αρκετά κλειστό, με το φωτεινό πίνακα στο τέλος της περιόδου να δείχνει το 14–17. Οι Δάμης και Barkshire έδειξαν από νωρίς στη διάθεσή τους, σκοράροντας από 6 και 4 πόντους αντίστοιχα. Στην αντίπερα όχθη, ο Καραβασίλης ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 5 πόντους.

Το δεύτερο δεκάλεπτο αποτέλεσε το μοναδικό στο οποίο τα Ναυάγια υπερίσχυσαν, καθώς κατάφεραν να το κερδίσουν με τα επιμέρους 15–10. Ο Καραβασίλης(11π) με την απόδοσή του σε αυτό το διάστημα απέδειξε ότι δικαίως ότι συγκαταλέγεται σε έναν απ’ τους καλύτερους σκόρερ της κατηγορίας. Στον αντίποδα, οι Barkshire και Δάμης για ακόμη μια φορά ηγήθηκαν των προσπαθειών της ομάδας τους με 6 και 4 πόντους έκαστος. Το σκορ του ημιχρόνου ήταν τα 29–27.

Οι Friends επέστρεψαν στο παρκέ της Basketaki Arena με σκοπό να ανεβάσουν την ένταση και στις δύο πλευρές του παρκέ, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, περιόρισαν τον αντίπαλο τους στους έξι πόντους, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και με τους Δάμη και Θεοχάρη να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση έκλεισαν την προτελευταία στροφή έχοντας διαφορά εννέα πόντων με σκορ 35-46.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι,  όχι μόνο κράτησαν το προβάδισμα καθόλη τη διάρκεια του, αλλά αύξησαν τη διαφορά έναντι των αντιπάλων τους, με τον ήχο από την κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μία σπουδαία νίκη με σκορ 41–57.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Betsson MVP Χρήστο Δάμη με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα! Στην αντίπερα όχθη, ο Αλέξανδρος Ασημακόπουλος είχε 2 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο!

Οι Friends είχαν 21/48 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 3/7 βολές, 40 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 12 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 10 λάθη, ενώ οι ηττημένοι 11/39 δίποντα, 4/31 τρίποντα, 7/13 βολές, 47 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 14 λάθη.

Ναυάγια(Καραβασίλης): Ασημακόπουλος 2, Τσιβιτζής 2, Τρέσσος 7, Θωμάς 7, Καραβασίλης 17, Ανδριανάκης 1, Βεντούρης, Καριατλής 5.

Friends(Ποντίκης): Λιάπης 3, Παπαγεωργίου 6, Barkshire 19, Σχοινοπλοκάκης 2, Ποντικής, Δάμης 18, Αλέξανδρος Διαμαντής-Μπαλάσκας, Δομήνικος Διαμαντής-Μπαλάσκας 3, Θεοχάρης 6.

Τι μας άρεσε: Η απόδοση των Δάμη και Barkshire!