09/01/2024
Oreokastro Knights BC 12 20 20 25 - 77 -
Sicarios BC 18 37 14 26 - 95 -

Εντυπωσιακή νίκη για τους Sicarios!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Sicarios BC και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους από την αρχή του παιχνιδιού με τις όμορφες συνεργασίες του Γκαβέζου Αντώνη, του Γκαβέζου Άρη και του Kaplan να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Oreokastro Knights δεν άργησαν να απαντήσουν με τα καλάθια του Μέλλιου και του Κεσίδη, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 12-18.

Στη δεύτερη περίοδο οι Sicarios BC ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να μεγαλώσουν την διαφορά με τον Γκαβέζο Αντώνη, τον Γκαβέζο Άρη και τον Kaplan να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Oreokastro Knights παρά τις προσπάθειες του Μέλλιου, του Κεσίδη και του Mirosavic δεν μπόρεσαν να ανταποκριθούν αμυντικά οπότε η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες στο 32-55.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Oreokastro Knights μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι και εκμεταλλευόμενοι την χαλαρότητα των αντιπάλων τους κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά με τα καλάθια του Μέλλιου, του Κεσίδη και του Mirosavic, όμως οι Sicarios BC βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Γκαβέζο Αντώνη και τον Kaplan να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους διαμορφώνοντας το 52-69.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του παιχνιδιού οι Sicarios κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και μέσω του επιθετικού πλουραλισμού τους να φτάσουν σε ακόμα μια νίκη με 77-95 έναντι των αξιόμαχων Oreokastro Knights.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Αντώνης Γκαβέζος ο οποίος πέτυχε Double Double με 21 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Για τους Oreokastro Knights ξεχώρισε ο Θωμάς Μέλλιος ο οποίος άγγιξε το Double Double έχοντας 25 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Oreokastro Knights: Mirosavic 16(2), Καριοφύλλης 8, Κεσίδης 17(5), Μαστροδημήτρης 7, Μέλλιος 25, Φουτσιτζής 4, Φυλλάς

Sicarios BC: Kaplan 24, ΓκαβέζοςΑρ. 22(3), ΓκαβέζοςΑντ. 21(4), Κάγκουρας, Πανταζής 2, Παπαθανασίου 8, Παρασκευάς 7(1), Σκανδάλης 11(3)