03/06/2024
SKG Sonics 29 13 30 21 - 93 -
Summer Kings 22 20 10 18 - 70 -

Εντυπωσιακό τρίτο δεκάλεπτο και νίκη για τους SKG Sonics!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την ομάδα των SKG Sonics να προηγείται με 29-22. Ο αγώνας ξεκίνησε με πολύ ένταση, καθώς οι παίκτες από τις δύο ομάδες αντάλλαξαν καλάθια και δεν έλειψαν οι εντυπωσιακές φάσεις. Οι Σμυρλής και Τροφίδης από τους SKG Sonics ηγήθηκαν της ομάδας τους με εντυπωσιακές επιδόσεις.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα επικράτησε απόλυτη ισορροπία στο σκορ . Οι παίκτες και των δύο ομάδων συνέχισαν να επιδεικνύουν εξαιρετικές επιθετικές δεξιότητες και πανέμορφες συνεργασίες. Το δεύτερο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ περιόδου να είναι 13-20 υπέρ των Summer Kings. Οι Summer Kings δεν έχασαν την αισιοδοξία τους και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο σκορ σε 42-42.

Το τρίτο δεκάλεπτο αποδείχθηκε καθοριστικό για την έκβαση του αγώνα, καθώς οι SKG Sonics ανέβασαν ταχύτητα και επέβαλαν τον ρυθμό τους στο παιχνίδι. Με ένα εντυπωσιακό επιθετικό σερί, η ομάδα των SKG Sonics κατάφερε να επεκτείνει το προβάδισμά της, κλείνοντας το δεκάλεπτο με σκορ 72-52. Ο Σμυρλής συνέχισε να είναι ασταμάτητος, σημειώνοντας πολλούς πόντους και κάνοντας τη διαφορά στο παρκέ. Ο Τσαντεκίδης από την άλλη, έδωσε εξαιρετική αμυντική υποστήριξη, εμποδίζοντας τους Summer Kings να βρουν ρυθμό. Οι Summer Kings, παρά την προσπάθεια του Kaplan και του Πολυχρονάκου, βρέθηκαν πίσω στο σκορ και δυσκολεύτηκαν να ανταποκριθούν στην πίεση.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν μια καθοριστική περίοδος για τους Summer Kings, αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσαν να ανταποκριθούν στην πίεση των SKG Sonics. Οι SKG Sonics συνέχισαν να επιδεικνύουν την υπεροχή τους τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, επεκτείνοντας το προβάδισμά τους και κερδίζοντας το παιχνίδι με 93-70.

MVP του αγώνα είναι ο Κωνσταντίνος Σμυρλής ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 27 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς για τους Summer Kings είναι ο Kaplan Ido ο οποίος πέτυχε 19 πόντους και μάζεψε 5 ριμπάουντ.

SKG Sonics: Αναγνωστόπουλος, Κωνσταντινίδης, Κωστούδης 2, Σμυρλής 27(3), Στυλιανίδης 11, Τροφίδης 18(4), Τσαντεκίδης 20(5), Τσιρώνης 15

Summer Kings: Kaplan 19, Αποστολίδης 14, Κατέρης 3, Λιάκος 2, Νίκου 4, Πολυχρονάκος 20, Ραίδης, Φαρμάκης 8