18/02/2023
Vatos Krokos 12 8 9 22 - 51 -
Titans 8 15 9 20 - 52 -

Εντός τετράδας, αλλά με συγκάτοικο οι Titans!

Απόγευμα Σαββάτου στο Athens Sports Hall οι Titans πέτυχαν πολύτιμη νίκη επί των Vatos Krokos με 51-52 και ισοβαθμούν με την Γιουγκοπιάστηκα στη προνομιούχο τέταρτη  θέση του ομίλου. Έβδομη σερί ήττα για τους Vatos που βιώνουν πρωτόγνωρες καταστάσεις, χάνοντας πολλά παιχνίδια στις λεπτομέρειες. Ας δούμε, όμως, πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Αναγνωριστικό το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να μην έχουν ακόμη ρυθμό και σημαντική επιθετική παραγωγή. Ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί ήταν οι γηπεδούχοι, βρίσκοντας λύσεις από τους Αμαργιανό (5π.), Παπαναστασίου (4π.) και Μπιστούνα (3π.). Από την άλλη, οι Titans σκόραραν μόλις 8 πόντους, με τους Α. Μιχάκη (4π.) και Γ. Ηλιαδάκη (3π.) να πετυχαίνουν τα πρώτα καλάθια εντός πεδιάς. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 12-8.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, οι Titans ανέβασαν αρκετά την απόδοσή τους σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου και με επιμέρους 8-15 μπήκαν εκείνοι σε θέση οδηγού. Γ. Ηλιαδάκης (4π.), Γλαράκης (4π.), Τσίτσος (2π.), Α. Μιχάκης (2π.) και Αντωνουσάκης (2π.) τράβηξαν το κουπί στην επίθεση, ενώ οι Vatos διένυαν το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα στο ματς (8 πόντοι). Σκορ ημιχρόνου, 20-23.

Μετά την ανάπαυλα οι άμυνες συνέχισαν να πρωταγωνιστούν και το επιμέρους σκορ έγραψε 9-9. Οι Vatos Krokos βρήκαν στήριγμα στους Μπιστούνα (5π.) και Αμαργιανό (4π.), ενώ οι Τιτάνες απάντησαν με Μούρτο (4π.), Γλαράκη (3π.) και Γ. Ηλιαδάκη (2π.) ξεκινώντας την τελευταία περίοδο με +3. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 29-32.

Μεγάλη μάχη στο φινάλε με τις δύο ομάδες να βρίσκουν ξαφνικά ρυθμό και το θέαμα να ομορφαίνει. Πιο ψύχραιμοι αποδείχθηκαν οι Titans που έφτασαν στην νίκη αγχωτικά και με κρίσιμα καλάθια από τους Αντωνουσάκη (5π.), Τσίτσο (5π.), Α. Μιχάκη (3π.), Γ. Ηλιαδάκη (3π.), Μούρτο (2π.) και Μπαμπάτσικο (2π.). Οι Vatos πάλεψαν με όλες του δυνάμεις, όμως τα καλάθια των Μπιστούνα (8π.), Παπαναστασίου (5π.), Αμαργιανού (5π.) και Βιντζηλαίου (4π.) δεν αποδείχθηκαν αρκετά για να αποφευχθεί η νέα ήττα.

Στο τέλος του αγώνα, οι Vatos Krokos είχαν 18/47 δίποντα, 2/19 τρίποντα και 9/19 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Titans είχαν 16/49 δίποντα, 4/16 τρίποντα και 8/17 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Ηλιαδάκης με 12 πόντους και double-double, έχοντας 2/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 2/4 βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 3 λάθη σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Αμαργιανός με 16 πόντους, έχοντας 3/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 4/7 βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Vatos Krokos (Χατζηνικήτας): Αμαργιανός 16 (2), Βιντζηλαίος 6, Λάζος, Μπιστούνας 20, Παπαναστασίου 9, Φερίδης.

Titans (Ηλιαδάκης): Αντωνουσάκης 8, Γλαράκης 7 (1), Ηλιαδάκης Β., Ηλιαδάκης Γ. 12 (2), Μιχάκης Α. 9 (1), Μιχάκης Π., Μούρτος 6, Μπαμπάτσικος 2, Τσίτσος 8.

Τι μας άρεσε: Το σασπένς στο φινάλε.