05/10/2023
Airμπωλ 12 13 10 9 - 44 -
Beerokoillers 17 17 10 13 - 57 -

Εντυπωσίασαν οι Beerokoillers!

Ένας ενδιαφέρον αγώνας έγινε την Πέμπτη το βράδυ στο κλειστό του ΓΣΠ ανάμεσα στους Airμπωλ και τους Beerokoillers, με τους φιλοξενούμενους να μην χάνουν το προβάδισμα τους καμία στιγμή στο παιχνίδι και να παίρνουν μεγάλο διπλό με σκορ 44-57. Παίρνοντας την νίκη οι Beerokoillers ανέβηκαν στο 3-1 ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 1-3.

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για να δούμε ωραίο μπάσκετ στην συνέχεια, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα στην αρχή, που εν τέλει ήταν σημαντικό καθώς το διατήρησαν για μεγάλο χρονικό διάστημα. Το σκορ του δεκαλέπτου ήταν στο 13-17 με τον εκπληκτικό Μανδηλαρά για τους Beerokoillers να σημειώνει 13 πόντους με δύο τρίποντα. Από την άλλη οι γηπεδούχοι είδαν τον Δαλίτσικα να κάνει καλό ξεκίνημα σκοράροντας 6 πόντους.

Το παιχνίδι μέχρι το τέλος του ημιχρόνου κυλούσε με τον ίδιο ρυθμό, με τους Airμπωλ να προσπαθούν να περάσουν μπροστά στο σκορ. Για τους φιλοξενούμενους όμως ο Κατσίκης δεν άφησε να συμβεί αυτό, κάνοντας μια τρομερή εμφάνιση στο δεύτερο δεκάλεπτο σκοράροντας 6 πόντους, με το ταμπλό στο τέλος του ημιχρόνου να γράφει 25-34.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν κάπως φτωχό επιθετικά για τις δύο ομάδες, με τον Δαλίτσικα (6π) για τους γηπεδούχους να προσπαθεί να δώσει μια ώθηση για την ανατροπή. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το +10 σχετικά εύκολα και στην τρίτη περίοδο και φαινόταν που θα τελείωναν το παιχνίδι στο τελευταίο του κομμάτι.

Δεν είχαν να κάνουν κάτι άλλο από το να προσπαθήσουν για την ανατροπή οι γηπεδούχοι στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, όμως βρήκαν απέναντι τους μια πολύ καλοδουλεμένη ομάδα που δεν χαλάρωσε ούτε μια στιγμή τους ρυθμούς της και κατάφερε να πάρει ένα μεγάλο διπλό με 44-57.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μανδηλαράς με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Δαλίτσικας με 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, και 5 κλεψίματα.

Οι Airμπωλ είχαν 4/9 βολές, 17/39 δίποντα και 2/17 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκαναν 10 κλεψίματα και 9 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/12 βολές, 8/28 δίποντα και 11/26 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκαναν 4 κλεψίματα και 10 λάθη.

Airμπωλ (Δαλίτσικας): Παπαδάκης 3 (1), Δαλίτσικας 18 (1), Μπιλάλης 4, Ραπτοδήμος 8, Κοσκινάς 3, Μουσταφέρης 8, Κυριάκος 1.

Beerokoillers (Μανδηλαράς): Μανδηλαράς 13 (3), Καμουλάκος 9 (3), Κοσμουδάκης 6 (1), Καλαμαράς 2, Καλαμαράς 5 (1), Κατσίκης 6 (2), Ψεματίκας 6, Μανδηλαράς 3 (1), Νεοφύτου 7.

Τι μας άρεσε: Η ηρεμία των Beerokoillers!