13/10/2024
Ένωση Αγρινίου 20 24 21 22 - 87 -
ΣΤΕ.ΠΟ. 6 18 16 12 - 52 -

Εντυπωσιακή πρεμιέρα για την Ένωση

Με εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα η Ένωση Αγρινίου που επιβλήθηκε με 88 - 52 της ΣΤΕ.ΠΟ. Νεοχωρίου.

Η Ένωση είχε αρκετούς παίκτες σε καλή μέρα και δεν άφησε περιθώρια στην αντίπαλό της, που έκανε το παρθενικό της ματς στη διοργάνωση.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, προηγήθηκαν με 10 - 0 και έκλεισαν στο +14 το πρώτο δεκάλεπτο.

Η Ένωση προηγήθηκε με 18 πόντους στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, η ΣΤΕ.ΠΟ. μείωσε στους 13, αλλά στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 20 πόντων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΣΤΕ.ΠΟ. μείωσε σε 55 - 40, όμως η περίοδος έκλεισε με σερί 10 - 0 της Ένωσης για το +25 του 30ου λεπτού.

Οι γηπεδούχοι έκαναν νέο σερί 11 - 0 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου φτάνοντας τη διαφορά στους 36 πόντους, έφτασαν το προβάδισμα μέχρι και τους 38 και πήραν τη νίκη με το τελικό +35.

Πρώτος σκόρερ των νικητών και Novibet MVP του αγώνα ήταν ο Μιχάλης Σταμουλάκης με 29 πόντους και τον ακολούθησαν ο Γιώργος Κάτρης με 18 και ο Τάσος Βασιλείου με 14.
Πρώτος σκόρερ του αγώνα και της ομάδας του Νεοχωρίου ήταν ο Πέτρος Καρανίκας που σημείωσε 32 πόντους.

Τι μας άρεσε. Η Ένωση μπορεί να έχει σταθερά καλούς τους Σταμουλάκη και Βασιλείου, ενώ μπορεί να πάρει πολλές λύσεις και από το Διονύση Κακιούζη, όμως σε τέτοιες εμφανίσεις όπως αυτή της πρεμιέρας φτάνει όταν παίρνει πολλές βοήθειες από όλους τους παίκτες της.
Τι δε μας άρεσε. Η ΣΤΕ.ΠΟ. είχε εκ των πραγμάτων δύσκολη πρεμιέρα, όμως θα πρέπει να βελτιώσει κομμάτια στο παιχνίδι της.

ΕΝΩΣΗ ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Μιχάλης Σταμουλάκης): Βασιλείου 14, Κακιούζης 6(1), Καρακώστας Ε. 8, Κάτρης Γ. 18, Κάτρης Ι. 2, Μπλαχούρας 5, Ξανθόπουλος, Πλιάτσικας 5(1), Σταμουλάκης 29(5).

ΣΤΕ.ΠΟ. ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ (Ιωάννης Κουτσοθόδωρος): Ζαπάντης, Καρανίκας 32(1), Καρατζογιάννης, Μαρκέτος 9(3), Ράπτης Τ. 2, Ράπτης Ι. 6(1), Τσικνιάς, Τσιφοπανόπουλος, Φορτσεράς 2, Χαρίσης 1.