24/11/2022
Brazzerzz Beachterzz 12 14 10 15 - 51 -
Lyonmen 25 21 20 13 - 79 -

Εντυπωσιακοί οι Lyonmen!

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τους Lyonmen στον τέταρτο όμιλο της Master League, καθώς στα πλαίσια της πέμπτης αγωνιστικής κέρδισαν εύκολα τους Brazzerzz Beachterzz με 51-79 στο κλειστό του Κολωνού!

Εκπληκτικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης για τους Lyonmen, καθώς με τους Σιαμήτρο και Ασημακόπουλο να πετούν φωτιές με 11 πόντους έκαστος, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 10-25. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου , 12-15, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Δριβάκος, ενώ νωρίτερα 4 πόντους πέτυχε ο Πολυχρονόπουλος.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε το συγκρότημα του Χρόνη και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 6 πόντους του Θεοωδροη και τρίποντα των Σιαμήτρου  - Γιώργου Δημητρίου, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 20 πόντων, 26-46. Δεν μπόρεσαν οι Brazzerzz Beachterzz να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 6 πόντους του Δημητριάδη και το τρίποντο του Βγενόπουλου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τα "Λιοντάρια" φρόντισαν να κλειδώσουν το ροζ φύλλο αγώνα, αφού με 10 συνεχόμενους πόντους του Θεοδώρου, 4 του Κώστα Δημητρίου και τρίποντο του Γιώργου Δημητρίου, έφτασαν στο +30, 36-66! Ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να βρουν ρυθμό, με τον Πολυχρονόπουλο να σκοράρει ακόμη 4 πόντους και να φτάνει τους 10. Σκορ τρίτης περιόδου 36-66!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους Lyonmen να επικρατούν με 51-79, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Σάρλη Δουκέρη και Ασημακόπουλου. Για τους Brazzerzz Beachterzz στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Γρηγορακάκης, Ζώτος και Βγενόπουλος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 14/22 βολές, 14/51 δίποντα και 3/25 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 13/19 βολές, 27/53 δίποντα και 4/16 τρίποντα. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 22 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 5 τάπες.

Πολυτιμότερος των Brazzerzz Beachterzz ο Ποκυχρονόπουλος με 11 πόντους, έχοντας 7/9 βολές, 2/3 δίποντα και 0/5 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp των Lyonmen ο Σιαμήτρος με 16 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 4/6 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκανε 2 λάθη και είχε 4 μπλοκ.

Brazzerzz Beachterzz (Δημητριάδης): Ποκυχρονόπουλος 11, Βγενόπουλος 8 (2), Δημητριάδης 10, Γρηγορακάκης 6, Δριβάκος 2, Δρυμαλίτης 4, Ζώτος 8 (1), Πίλτσης 2

Lyonmen (Χρόνης): Σιαμήτρος 16 (2), Αποίκος 5, Δημητρίου Γ. 6 (2), Ασημακόπουλος 24, Δουκέρης 3, Θεοδώρου 14, Καλαποθαράκος 1, Σάρλης  2, Δημητρίου Κ. 8

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης των Lyonmen!