18/10/2023
Gladiators 11 16 15 13 - 55 -
Gangsters 17 21 18 25 - 81 -

Εντυπωσιάζουν τα παιδιά των Βρύλλη-Κέχρη!

Τετάρτη βράδυ στο κλειστό της Ζωφριάς, στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής για το πλέον ανταγωνιστικό πρωτάθλημα της Master League, οι φοβεροί και τρομεροί Gangsters παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ και στις δύο πλευρές του παρκέ, νίκησαν τους δηλαδή τους Gladiators με σκορ 55-81, διπλασιάζοντας κατα αυτόν το τρόπο τις νίκες τους.

Στο πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης οι παίκτες του coach Βρυλλή με τον Καραμποΐκη να συνδέεται έξω από την γραμμή των 6.75, τον Μαρκόπουλο να παίζει εξεραιρετική άμυνα, τους Γιώργο και Βασίλη Λάιο να κυριαρχούν κάτω από τα καλάθια και την νέα μεταγραφή που ακούει στο όνομα,Τσιάτσιος, να αναλαμβάνει τον κύριο επιθετικό φορτίο της ομάδας του, κατάφεραν να κλείσουν τη περίοδο με το υπέρ τους 11–17. Στην αντίπερα όχθη,  ο Τσακίρης αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ των «πολεμιστών» με 5 πόντους ενεργητικό του.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού, ο εκπληκτικός Νιώτης, που τόσο πολύ έλειψε κατά την περσινή περίοδο από τους Gangsters λόγω τραυματισμού, άρχισε σιγά-σιγά να μας χαρίζει ψήγματα του εκπληκτικού ταλέντου που διαθέτει ως παίκτης, καθώς σε 8:12 λεπτά συμμετοχής πέτυχε 4 πόντους, ενώ είχε και 4 ασίστ! Επιπλέον, ο Βρυλλής ευτύχησε να έχει τον Βασίλη Λάιο σε εκπληκτική κατάσταση, με το Forward των φιλοξενούμενων να πετυχαίνει δύο διαδοχικά γκολ-φάουλ, βάζοντας και αυτός το δικό του λιθαράκι, ώστε οι φιλοξενούμενοι να πάνε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 27-38! Στον αντίποδα, ο Τσακίρης για ακόμη μία φορά αποτέλεσε τον κύριο λόγο που οι Gladiators έμειναν κοντά στο σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στο κλειστό της Ζωφριάς με σκοπό να βάλουν τις βάσεις, ώστε να φτάσουν στο δεύτερο «ροζ» φύλο της χρονιάς. Οι παίκτες του Βρυλλή έπαιξαν σπουδαία άμυνα, έκλεψαν μπάλες, έλεγξαν τα ριμπάουντ, κυκλοφόρησαν άρτια τη πορτοκαλί, βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και με τον Νιώτη και Μαρκόπουλο να καθοδηγούν με μαεστρικό τρόπο τους συμπαίκτες του, έκλεισαν την προτελευταία στροφή του παιχνιδιού με το υπέρ τους 42–56. Στην τέταρτη περίοδο οι Gangstars πραγματοποίησαν ένα τρίποντο πάρτι με καλεσμένους τους Gladiators, με το τέλος του παιχνιδιού να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μία σπουδαία και παράλληλα πανάξια νίκη με σκορ 55-81!

Betsson MVP ο Νικόλαος Νιώτης με 22 πόντους, 2 ριμπάουντ, 4 ασιστ, και 3 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Βασίλης Τσακίρης τελείωσε με 29 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα!

Οι νικητές είχαν 28/53 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 4/8 βολές, 30 ριμπάουντ, 18 ασίστ και 11 κλεψίματα, ενώ οι ηττημένοι είχαν 17/36 δίποντα, 1/19 τρίποντα, 18/26 βολές, 39 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2!κοψίματα και 15 λάθη .

Gladiators:(Τσακίρης): Βαταλίδης, Γκαλάς 8, Κόκκινος 4, Λαδάς 4, Ντάγκας, Πρίτσος 6, Τσακίρης 29, Χριστόπουλος 4.

Gangsters(Βρυλλής-Κέχρης): Γραφιαδέλλης 2, Καραμποΐκης 9, Κέχρης, Β.Λάιος 11, Γ.Λάιος 4, Μακρής 2, Μαρκόπουλος 7, Νιφόρας 12, Νιώτης 22, Σαΐτης, Τσιάτσιος 12.

Τι μας άρεσε : Το βάθος του ρόστερ, που έχουν στα χέρια τους οι Βρυλλή και Κέχρης!