18/10/2024
G-vana 14 22 22 14 - 72 -
La Bola De Papel 16 8 14 23 - 61 -

Εντυπωσίασε στην πρεμιέρα η G-Vana!

Ονειρική πρεμιέρα για την G-Vana στον πέμπτο όμιλο της Evolution League, καθώς έπαιξε ωραίο μπάσκετ για τρία δεκάλεπτα και κέρδισε εύκολα την La Bola de Papel με 72-61 στο Athens Sports Hall!

Η La Bola De Papel μπήκε πιο δυνατά στο ματς και με 10 συνεχόμενους πόντους του Καραθανάση και 4 του Σαμαράκη, προηγήθηκε με 9-16, 2:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Στο φινάλε του δεκαλέπτου ο Καραγιαννιώτης σημείωσε 5 πόντους για λογαριασμό των γηπεδούχων, μειώνοντας στο καλάθι, 14-16, ενώ νωρίτερα 6 πόντους είχε ο Φωτίου.

Στη δεύτερη περίοδο η G-Vana ανέβασε αισθητά την απόδοσή της και με 9 νέους πόντους του Φωτίου, 7 του Καραγιαννιώτη και τρίποντο του Τσιμπούρη, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 12 πόντων, 36-24. Ο Μούρτος με 5 πόντους και ο Αναστόπουλος με ένα τρίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσε ουσιαστικά τη νίκη στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Χαλτούπη, αφού με 7 πόντους του Θάνου, 6 του Φωτίου και 4 του Κριθαρούλα, έφτασε τη διαφορά στους 20, 58-38. Μόνος του πάλευε επιθετικά για την ομάδα του Αβούρη στο τρίτο δεκάλεπτο ο Καραθανάσης, πετυχαίνοντας τους 13 από τους 14 πόντους της ομάδας του, φτάνοντας έτσι τους 23! Σκορ τρίτης περιόδου 58-38!

Στη τέταρτη και τελευταία στροφή της αναμέτρησης η La Bola de Papel βρήκε τα πατήματά της και με τους Σακαράκη - Αναστόπουλο να πετυχαίνουν από 6 πόντους ο καθένας, μείωσε στους 8, 60-52, 5:00 για το φινάλε. Ωστόσο, στο τελευταίο πεντάλεπτο η G-Vana διαχειρίστηκε σωστά το παιχνίδι και με δράστες στην επίθεση τους Φωτίου, Καραγιαννιώτη και Μοσχόπουλο, έφτασε δίκαια στη νίκη με 72-61!

Novibet MVP της G-Vana ο Καραγιαννιώτης με 22 πόντους, έχοντας 7/8 βολές, 3/5 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 5 λάθη. Πολυτιμότερος της La Bola de Papel ο Καραθανάσης με 24 πόντους, έχοντας 2/5 βολές, 5/11 δίποντα και 4/7 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 4 λάθη.

G-Vana (Χαλτούπης): Μπουφίδης 3, Κριθαρούλας 6, Τσιμπούρης 3 (1), Θάνος 7, Μοσχόπουλος 4, Καραγιαννιώτης 22 (3),  Φωτίου 24 (2), Μαντζιώρης 3, Χαλτούπης 2

La Bola de Papel (Αβούρης): Μαρινάκης, Τσουκάλης Μ. 2, Καραθανάσης 24 (4), Σακαράκης 11, Αναστόπουλος 12 (4), Μούρτος 7 (1), Χαμηλός, Καπετάνακης 2, Τσουκάλης Π. 1, Τζαναβάρας 2, Κοκκινέλης

Τι μας άρεσε: Το ωραίο μπάσκετ της G-Vana σε δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο!