30/09/2023
Kamptzida lizards 18 16 27 22 - 83 -
Efkarpia Rattlers 12 9 17 11 - 49 -

Εντυπωσιακοί στην πρεμιέρα τους οι Kamptzida Lizards!

Το πρώτο δεκάλεπτο χαρακτηρίστηκε από το πάθος και την ενέργεια και των δύο ομάδων . Ο Πατίκας από τους Kamptzida Lizards και ο Στούπας ο Κωνσταντίνος από τους Efkarpia Rattlers ήταν οι δύο παίκτες οι όποιοι ηγήθηκαν των προσπαθειών των ομάδων και κατάφεραν να σκοράρουν εκατέρωθεν καλάθια είτε κοντά στο καλάθι είτε μακρυά από αυτό με τρίποντα . Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με επιμέρους σκορ 18-12 υπέρ των Kamptzida Lizards.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Kamptzida Lizards συνέχισαν να αγωνίζονται στους ίδιους ρυθμούς και κατάφεραν να αυξήσουν κι άλλο την υπέρ τους διαφορά. Την μπαγκέτα στο σκοράρισμα και στην δημιουργία πήραν ο Ζαγαρτζιλής και ο Αρβανίτης αντίστοιχα.Για τους Efkarpia Rattlers στην δευτέρη περίοδο ηγήθηκε ο Βασίλης Στούπας. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους Kamptzida Lizards να προηγούνται με 34-21

Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι κινήθηκε σε πολύ γρήγορο τέμπο με πολλές και γρήγορες επίθεσεις και απο τις δύο ομάδες κατί το όποιο αντικατοπτρίζεται και στο σκορ περιόδου 27-17 υπέρ των Kamptzida Lizards.Ο Θανάσης Στούπας ηγήθηκε της προσπάθειας επιστροφής των Efkarpia Rattlers οι οποίοι είχαν να αντιμετωπίσουν τους εξαιρετικούς, στην τρίτη περίοδο αλλά και καθ΄όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, Πατίκα και Αρβανίτη.

Κατά το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο αγώνας ολοκληρώθηκε με την επικράτηση των Kamptzida Lizards  με σκορ 83-49. Οι επιδόσεις των Πατίκα,Αρβανίτη και Καρακίτσιου αποτέλεσαν το κλειδί για την εντυπωσιακή νίκη της ομάδας τους, ενώ οι Efkarpia Rattlers  προσπάθησαν να αντισταθούν, αλλά δεν κατάφεραν να ανταγωνιστούν την ανωτερότητα των αντιπάλων τους.

MVP του αγώνα είναι ο Πατίκας Δημήτριος ο οποίος κατάφερε να σκοράρει 31 πόντους και να μαζέψει 7 ριμπάουντ ενώ ταυτόχρονα μοίρασε και 5 ασιστ

Ο καλύτερος παίκτης για τους Efkarpia Rattlers είναι ο  Κωνσταντίνος Στούπας ο οποίος πέτυχε Double Double καθώς είχε 16 πόντους και 11 ριμπάουντ

Kamptzida Lizards: Αποστόλου 8, Αρβανίτης 11, Ζαγαρτζιλής 10(2), Καρακίτσιος 10, Κουκούλης 7(1), Μπαχτσιαβάνης 6, Πατίκας 31(2)

Efkarpia Rattlers: Μοσχούτης 3(1), Σιαμάτρας, Στούπας Δημ. 4, Στούπας Κων. 16(1), Στούπας Αθαν. 14, Στούπας Βασ. 12(1)