24/05/2022
Τεμπελχανάδες 21 23 9 12 - 65 -
Digeders BC 13 11 2 15 - 41 -

Εντυπωσιακοί Τεμπελχανάδες στην πρεμιέρα !

Απόγευμα Κυριακής στο Basketaki Arena οι Τεμπελχανάδες υποδέχθηκαν τους Digeders BC  στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του δεύτερου ομίλου της Summer Development 2 League. Η υπερπλήρης ομάδα του Καλλίνικου Λεπίτκα ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης  και επικράτησε άνετα με 65-41, ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο καλοκαιρινό πρωτάθλημα. Δεύτερη ήττα σε ισάριθμα ματς για τους Digeders που δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον φρενήρη ρυθμό των αντιπάλων. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Πολύ καλό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Τεμπελχανάδες, αφού με 4 πόντους του Απάλλα, 6 του Δημαρά και 9 του Μακαρίτη μπήκαν σε θέση οδηγού. Οι Digeders κρατήθηκαν σε λογική απόσταση, χάρη κυρίως στον Πατεράκη (8π. με 2 τρίπ.) αλλά και τους Στέκα (3π.) και Τσούλο (2π.). Σκορ δεκαλέπτου, 21-13.

Ίδιο το σκηνικό και στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου με το επιμέρους σκορ να γράφει 23-11 και τους Τεμπελχανάδες να βάζουν τις βάσεις για μια άνετη νίκη. Δημαράς (6π.), Απάλλας (5π.) και Μακαρίτης (4π.) συνέχισαν να σκοράρουν με συνέπεια, ενώ στην εξίσωση προστέθηκαν και οι Μαλακασιώτης (6π.), Παπαδόπουλος (2π.) και Λεπίτκας (2π.). Στην αντίπερα όχθη, το δίδυμο Πατεράκης (6π. με 2 τρίπ.) και Στέκας (5π.) συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα των γηπεδούχων, αλλά έμοιαζε μόνο επιθετικά. Σκορ ημιχρόνου, 44-24.

Μετά την ανάπαυλα η παραγωγικότητα των δύο ομάδων μειώθηκε σημαντικά. Ο μετέπειτα Betsson Mvp Θοδωρής Μακαρίτης (7π. με 1 τρίπ.) ξεχώρισε σε αυτό το χρονικό σημείο για τους γηπεδούχους. Οι Digeders σκόραραν μόλις δύο πόντους με τον Τσούλο (2π.) και δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν, έχοντας μόλις μια λύση από τον πάγκο. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 53-26.