20/02/2020
Elitήριοι by pinguin.gr 19 5 5 13 - 42 -
The Jokers 14 11 12 15 - 52 -

Επαγγελματική νίκη οι Jokers!

Με τους Elitήριους να τους βάζουν δύσκολα μόνο στο πρώτο ημίχρονο, οι Jokers κατάφεραν και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 42-52 στο κλειστό του Μενιδίου, στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου της Master. Και οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με σημαντικές απουσίες, ωστόσο στην διάρκεια του παιχνιδιού οι Jokers φάνηκαν να τις διαχειρίζονται καλύτερα και να φτάνουν στην νίκη.

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Jokers, οι οποίοι κρατούσαν το προβάδισμα χάρη στους Πανόπουλο, Φιλιππάκο και Κηρύκο. Με βολή του Gaafar το σκορ έγινε 8-12 με 3'30 για το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, αλλά οι Elitήριοι με 11-2 σερί έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά με 19-14. Ο Λόζος πέτυχε έξι πόντους και οι Κωνσταντινάκος και Καρδάσης από τέσσερις για τους Elitήριους, ο Πανόπουλος ήταν πρώτος σκόρερ των Jokers με πέντε.

Στην δεύτερη περίοδο οι Elitήριοι δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματικοί και πέτυχαν μόλις πέντε πόντους, όλους με τον Λόζο. Οι Jokers από την άλλη, βρήκαν σκορ από τον Gaafar, που έβαλε έξι και τρεις του Φιλιππάκου και δύο του Πανόπουλου για το 24-25 σκορ ημιχρόνου. Ο Gaafar εκτός από τους έξι πόντους πήρε και πολλά ριμπάουντ, δίνοντας και αρκετές έξτρα κατοχές στους Άσπρους”.

Παρόμοια η τρίτη περίοδος με την προηγούμενη του ματς, καθώς οι Elitήριοι πέτυχαν πάλι μόλις πέντε πόντους και εκεί έχασαν κάπως την επαφή με το σκορ. Οι Jokers ήταν μόνιμα μπροστά και δεν φάνηκαν να απειλούνται σε κανένα σημείο από την ομάδα του Κωνσταντινάκου και πήραν κεφάλι στην λήξη της περιόδου με 29-37. Από δύο πόντους είχε ο Λαμπρινός και ο Ξενόφος για τους γηπεδούχους, για τους φιλοξενούμενους ο Πανόπουλος είχε πέντε και ο Μαραγκουδάκης τέσσερις.

Με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό για πρώτη φορά, καθώς με εφτά σερί πόντους οι Jokers ξέφυγαν 29-44. Οι Elitήριοι αντέδρασαν και κατάφεραν να κατεβάσουν την διαφορά στους οχτώ πόντους, όμως ήταν αργά καθώς είχαν 1’12” στην διάθεση τους. Οι Jokers κέρδισαν με 42-52 σε ένα χορταστικό, από πλευράς μαχητικότητας, παιχνίδι. Ο Κωνσταντίνακος ήταν πρώτος σκόρερ των ηττημένων με πέντε πόντους, ενώ για τους νικητές ξεχώρισε ο Gaafar με έξι και ο Πανόπουλος με πέντε.

Mvp της αναμέτρησης  ήταν ο Πανόπουλος με 18 πόντους, έχοντας 3/6 βολές, 3/9 δίποντα και 3/4 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 6 λάθη και 1 μπλοκ. Πολυτιμότερος για τους Elitήριους ο Λόζος με 15 πόντους, έχοντας 0/1 βολή, 6/9 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Πήρε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λάθος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 2/5 βολές, 17/41 δίποντα και 2/22 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 15 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/25 βολές, 11/40 δίποντα και 5/21 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, είχαν 2 τάπες και έκαναν 9 λάθη.

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος Ν.): Λαγωνικάκος, Λόζος 15 (1), Ξενόφος 2, Τσόκας 2, Ρηγόπουλος, Καρδάσης 8, Κωσταντινάκος 8 (15ρ), Δεδούσης 2, Λαμπρινός 5 (1τρ 8ρ).

The Jokers(Tριανταφύλλης): Κηρύκος 3, Πανόπουλος 18 (3τρ 6ρ 4ασ 5κλ), Μαραγκουδάκης 6 (9ρ), Κανελάκης 2 (7ρ), Κοντοές, Gaafar 15 (9ρ), Φιλιππάκος 8 (2τρ 3κλ).

Τι μας άρεσε: Η απόδοση των Λόζου και Πανόπουλου.