18/10/2021
Δεν έχει 14 22 16 18 - 70 -
In Da Hood 12 22 10 16 - 60 -

Επαγγελματική νίκη για τους Δεν Έχει!!

Σε ένα αρκετά ανταγωνιστικό παιχνίδι με πολλές εναλλαγές στο σκορ, οι Δεν Έχει επικράτησαν των In Da Hood με σκορ 70-60 παίρνοντας έτσι το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα για φέτος.

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά για τις δυο ομάδες με τον Καλπαξίδη (4π) από τους γηπεδούχους και τον Ευθυμίου (4π) από τους φιλοξενούμενους να είναι οι πρώτοι σκόρερ των ομάδων τους σε μια κλειστή πρώτη περίοδο που έληξε 14-12.

Η δεύτερη περίοδος ήταν και η πιο παραγωγική του αγώνα με τα 2 τρίποντα του Ευθυμίου, 1 του Κατσαούνη και 1 του Νεοφώτιστου να αλλάζουν τον ρυθμό του αγώνα και να βάζουν τους In Da Hood σε θέση οδηγού με το υπέρ τους +6(24-30). Σε εκείνο το σημείο οι Δεν Έχει ανασυγκροτήθηκαν και με τον Μυλωνά να έχει 5/6 βολές και με τον Καλπαξίδη να σημειώνει 8 πόντους κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ και να πάνε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 36-34.

Στην τρίτη περίοδο οι Χαλκιδικιώτες πήραν την διαφορά που εν τέλη έκρινε και τον αγώνα με μεγάλα καλάθια του Καλπαξίδη αλλά και ένα τρίποντο του Μυλωνά έφεραν την διαφορά στους 8 πόντους για το υπέρ τους 52-44.

Στην τελευταία και καθοριστική περίοδο η κούραση αλλά και το θολωμένο μυαλό ήταν εκείνα που πρόδωσαν τους In Da Hood μην επιτρέποντας τους να πλησιάσουν στο σκορ και να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω. 7 ακόμη πόντοι του Καλπαξίδη και 5 του Μυλωνά ήρθαν για να γράψουν τον επίλογο του αγώνα για το τελικό 70-60.

Καλή εμφάνιση για τους ηττημένους Ευθυμίου (24π, 10ρ), Κατσαούνη (14π), Τζουμάνη (12π), ενώ επίσης καλή εμφάνιση που συνδυάστηκε με νίκη πραγματοποίησαν οι Μυλωνάς (17π, 5κλ), Λάμπρου (11π, 13ρ) για να φτάσουμε στον MVP της αναμέτρησης Ηλία Καλπαξίδη που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 28 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασσίστ και 3 κλεψίματα.

ΔΕΝ ΕΧΕΙ: Μυλωνάς 17(2), Κοντολέων 2, Αλβανός 1, Λάμπρου 11, Οικονόμου 2, Καλπαξίδης 28, Καραστέργιος 3, Βαβρίτσας 6

IN DA HOOD: Κυριακίδης 3, Ευθυμίου 24(2), Lubov, Τζουμάνης 12(3), Κατσαούνης 14(2), Τουπλικιώτης, Νεοφώτιστος 7(2), Τσαρτσίδης