02/11/2020
Houston Problems 12 16 16 11 - 55 -
Melisses BC 6 10 17 12 - 45 -

Επαγγελματική νίκη για τους Houston Problems!

Οι Houston Problems, παίζοντας στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού εξαιρετικό μπάσκετ, κέρδισαν με 55-45 τις Melisses στο Seven και πήραν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν νευρικό με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να σκοράρουν με μεγάλη ευκολία. Οι Houston Problems, προηγήθηκαν με 12-6 με το τέλος του δεκαλέπτου, με τον Γρηγόρη Ελευθερίου να σημειώνει 6 πόντους και τον Καλπούζο να προσθέτει άλλους 4. Για τις Melisses, από 2 πόντους έβαλαν οι Κεφαλίδης, Πάτσης και Παπαδιάς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Houston Problems ανέβασαν στροφές. Με εξαιρετική άμυνα, αλλά και καλό ρυθμό στην επίθεση, η ομάδα του Σταυρόπουλου έτρεξε ένα επιμέρους 16-10 κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο συν 12, 28-16. Ελευθερίου από την μία με 9 πόντους και Στέφανος Μπουγιούκος από την άλλη με 7, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι «λευκοί» συνέχισαν με άνεση να κρατούν το διψήφιο προβάδισμα που είχαν. Ο Γιώργος Σταυρόπουλος, ανέβασε στροφές βάζοντας 8 πόντους, ενώ ο Ελευθερίου πρόσθεσε άλλους 5. Το δεκάλεπτο, έληξε στο 44-33 υπέρ των Problems. Για τις Melisses, 5 πόντους έβαλε ο Πάρις Πάτσης.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Houston Problems διατήρησαν με άνεση το προβάδισμα που είχαν παίρνοντας την νίκη με 55-45, εξακριβώνοντας έτσι μια μεστή εμφάνιση. Για τις Melisses, που είχαν μεγάλο πρόβλημα στην επίθεση, πάλευε μόνος ο Άλεξ Μπουγιούκος.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Γρηγόρης Ελευθερίου με 24 πόντους, 25 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 8 λάθη και 1 τάπα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξης Μπουγιούκος με 15 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 λάθη και 2 τάπες.

Συνολικά οι νικητές είχαν 23/76 εντός πεδιάς, 1/11 τρίποντα και 8/17 βολές. Μάζεψαν 58 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα, έκαναν 20 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, οι Melisses είχαν 17/66 εντός πεδιάς, 8/27 τρίποντα και 3/5 βολές. Πήραν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα, έκαναν 20 λάθη και 4 τάπες.

Houston Problems (Σταυρόπουλος): Σταυρόπουλος 14, Τσουραπάς 4, Καλπούζος 10, Τσιάγκος 2, Σπέντζος 1, Ελευθερίου 24.

Melisses (Μπουγιούκος): Μπουγιούκος Σ 13, Κρούπης, Κεφαλίδης 3, Μπάνος 4, Πάτσης 7, Κοντοπάνος, Παπαδιάς 3, Μπουγιούκος Α 15.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση των Houston Problems!