26/10/2021
Kinglooney Tunes 10 12 6 9 - 37 -
Gran Camaria 9 6 6 7 - 28 -

Επαγγελματική νίκη για τους Kinglooney Tunes !

Στο κλειστό των Μελισσίων για το πρωτάθλημα της Development 2 , οι Kinglooney Tunes πέτυχαν τη πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση , κάθε επιβλήθηκαν της Gran Camaria με 37–28 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Νικόλαο  Κασάπα , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες, κυριάρχησε στους αιθέρες  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ  στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι είχαν το τον έλεγχο , καθώς προηγήθηκαν , 3-4 και 5-6, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν ένα επιμέρους 5-3 και να κλείνουν τη περίοδο προηγούμενοι με 10-9 .

Το δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού άνηκε στον Bαχαβιώλο και τη παρέα του , οι οποίοι με όπλο τη πολύ καλή τους άμυνα βρέθηκαν στο τέλος του ημιχρόνου να έχουν το προβάδισμα εφτά πόντων , 22-15 .

Στη Τρίτη περίοδο δεν άλλαξε απολύτως τίποτα με τους Tunes να έχουν τα ηνία της αναμέτρησης καθ’ όλη τη διάρκεια της , καθώς προηγήθηκαν με 23-17 και 25-19 , ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο σε θέση οδηγού με 28-21.

Η τελευταία στροφή του αγώνα αποτέλεσε τυπική διαδικασία , αφού οι γηπεδούχοι αύξησαν τη διαφορά στους έντεκα πόντους  για πρώτη φορά στο παιχνίδι ,35-24, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν τη πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα της Development 2 με 37-28  .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νικόλαος Κασάπας με 14 πόντους , 10 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 2 κοψίματα , ενώ για τους ηττημένους ο Γιάννης Χρυσίνας  είχε 8 πόντους , 8 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα  .

Οι Kinglooney Tunes  είχαν συνολικά  10/23 δίποντα , 4/19 τρίποντα , 5/11 βολές , 37 ριμπάουντ , 1 ασίστ , 4 κλεψίματα , 2 κοψίματα και 15 λάθη . H Gran Camaria  είχε  11/51 δίποντα , 2/15 τρίποντα , 0/6 βολές , 37 ριμπάουντ , 10 κλεψίματα , 3 κοψίματα  και 10 λάθη .

Κinglooney Tunes(Βαχαβιώλος):  Ανδρέου 2 , Τζαβιδόπουλος 5 , Παπούλιας 4 , Βαχαβιώλος 7 , Πουλοκέφαλος 3 , Κασάπας 14 , Κούτρης  , Σουσάνης 2 .

Gran Camaria(Βακαλόπουλος) :  Παπάζογλου 4 , Σάχνικας 5 , Μιχαλιτσιάνος 2 , Γεντής 3 , Σακελλαρίου 2 , Βακαλόπουλος 2 , Μπουντούρης 2 , Χρυσίνας 8 , Τσακανίκας  .

Τι μας άρεσε : Η πολύ καλή εμφάνιση του Νικόλαου Κασάπα καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης , αλλά και η επανεμφάνιση της Gran Camaria στα γήπεδα του Basketaki the league.