10/10/2023
Orlando Tragics 6 10 15 24 - 55 -
G-vana 13 9 20 18 - 60 -

Έπαιξε με την φωτιά, αλλά δεν κάηκε η G-vana!

Την 3η νίκη της πανηγύρισε η G-vana (3-1) το βράδυ της Τρίτης 10 Οκτωβρίου καθώς επικράτησε με 55-60 των Orlando Tragics. Η G-vana είδε τους γηπεδούχους να επιστρέφουν στο ματς στα τελευταία λεπτά, ωστόσο κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα, αν και χρειάστηκε να «ιδρώσει» στο φινάλε. Οι Orlando Tragics εάν έκαναν κάποια πράγματα πιο σωστά στο παιχνίδι τους θα μπορούσαν να διεκδικήσουν περισσότερα από το συγκεκριμένο ματς, όμως η 2η ήττα δεν αποφεύχθηκε (1-2).

Οι φιλοξενούμενοι στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού κατάφερε να πάρει το προβάδισμα, με τον Κριθαρούλα να πρωταγωνιστεί στις αρχικές φάσεις. Μάλιστα ήταν και οι μόνοι που σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο μπόρεσαν να βρουν καλάθια πίσω από την γραμμή του τριπόντου, με τους Τσιμπούρη και Κριθαρούλα, με αποτέλεσμα το σκορ έπειτα από το πέρας του πρώτου δεκαλέπτου να γράφει 6-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κωνσταντίνου ανέλαβε δράση στην επίθεση των Tragics, οι οποίοι πλησίασαν στο 10-15. Η G-vana όμως συνέχισε να κάνει το παιχνίδι της και να κρατάει το προβάδισμα, χωρίς να επιτρέπει στους Tragics να ελπίζουν πως θα πάνε με το προβάδισμα στην διακοπή του ημιχρόνου. Ο Αχτίπης «μίλησε» τελευταίος στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τρίποντη εκτέλεση διαμόρφωσε το 16-22.

Η επιστροφή από το ημίχρονο βρήκε την G-vana πιο ανεβασμένη. Οι φιλοξενούμενοι έπιασαν τρομερή απόδοση στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου και με επιμέρους σκορ 2-10 έφτασαν να προηγούνται με 18-32. Από εκεί και έπειτα όμως ήταν η σειρά των Orlando Tragics να βγάλουν αντίδραση. Οι γηπεδούχοι «έχτισαν» ένα δικό τους σερί 12-0 και πλησίασαν στο 30-34. Ο Ζιάκανος έβαλε τέλος στην αδράνεια της G-vana, η οποία μπόρεσε να ξεφύγει ξανά στο +11, με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει στο 31-42.

Πολλοί θα περίμεναν πως μετά από την μεγάλη προσπάθεια των Orlando Tragics στην τρίτη περίοδο και το νέο ξεπέταγμα των φιλοξενούμενων, δύσκολα θα υπήρχε άλλη αντίδραση από τους γηπεδούχους. Όποιος το πίστευε αυτό όμως έκανε λάθος! Η G-vana έφτασε ακόμα και στο +14(31-45) με τρίποντο του Αχτίπη, αλλά αυτό δεν πτόησε τους Tragics. Οι γηπεδούχοι πήραν κάποια καλάθια που τους έδωσαν ψυχολογία από Παπαζιάν, Κριαλάκο και Τσαμουρά, πλησιάζοντας στο 46-53. Αμυντικά η G-vana είχε θεματάκια και με ένα νέο σερί τους οι γηπεδούχοι έφεραν το σκορ στο 55-57 με το τρίποντο του Κωνσταντίνου, με το χρονόμετρο να δείχνει 16 δευτερόλεπτα για το τέλος. Ο Τσιμπούρης ευστόχησε σε μία βολή για το 55-58 και πλέον οι Tragics είχαν μία τελευταία επίθεση για να ψάξουν το τρίποντο. Ο Θάνος όμως έπαιξε τρομερή άμυνα, έκανε το κλέψιμο και στον αιφνιδιασμό ο Κριθαρούλας τελείωσε το ματς, με την G-vana να παίρνει τελικά την αγχωτική νίκη με 55-60.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Κριθαρούλας ο οποίος πέτυχε 13 πόντους, κατέβασε 5 ριμπάουντ και πήρε 1 μπλοκ. Από τους Orlando Tragics ξεχώρισε ο Νοράιρ Παπαζιάν με 14 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι Orlando Tragics μέτρησαν 18/43 δίποντα, 6/27 τρίποντα, 1/5 βολές, 34 ριμπάουντ, αλλά και 12 ασίστ, 9 κλεψίματα, 11 λάθη και 1 μπλοκ. Η G-vana ολοκλήρωσε το ματς με 16/44 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 7/13 βολές, 45 ριμπάουντ και 18 ασίστ. Παράλληλα είχε 7 κλεψίματα, 14 λάθη και 3 μπλοκ.

Orlando Tragics (Κριαλάκος): Ακτύπης 9(5ρ.), Κριαλάκος 11(5ρ.), Κωνσταντίνου 6(1ρ.), Παπαντώνης 2(4ρ.), Ποθητός 2(3ρ.), Σπυράτος 5, Τσαμουράς 6(5ρ.), Παπαζιάν 14(11ρ.)

G-vana (Χαλτούπης): Αχτίπης 9(1ρ.), Ζιάκανος 5(6ρ.), Θάνος 5(4ρ.), Κριθαρούλας 13(5ρ.), Κώτσιας 2(7ρ.), Μαντζιώρης 7(8ρ.), Μοσχόπουλος, Νικήτας 4(2ρ.), Τσιμπούρης 9(2ρ.), Φραγκούλης 4(1ρ.), Χαλτούπης, Ψωμιάδης 2(4ρ.)

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση των Orlando Tragics στο τέταρτο δεκάλεπτο.