17/12/2023
Κούροι Κέας - - - - - 51 -
Slam Ducks - - - - - 58 -

Έπαιξαν για το αποτέλεσμα οι Slam Ducks!

Αρκετά καλά ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι Κούροι Κέας οι οποίοι βρήκαν στο πρόσωπο του Σπηλιόπουλου το σημείο αναφοράς στην επίθεσή τους, με τον Σαφρά να αποτελεί το αντίπαλο δέος επιθετικά και το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 7-17 για Slam Ducks. Λένε ό,τι ένας Κούκος δεν φέρνει την άνοιξη αλλά ο Αλέξανδρος των Κούρων έκανε τα πάντα σωστά, βάζοντας ακόμα και μπροστά την παρέα του πριν το ημίχρονο, το οποίο έκλεισε τελικά στο 26-34 για τα "παπάκια"!

Ο Βουτυράς έβαλε δύο μεγάλα σουτ και ο Κούκος συνέχισε την καλή του επιθετική βραδιά, με τους Κούρους Κέας να δείχνουν ένα από τα καλύτερα πρόσωπα των τελευταίων εβδομάδων, με πείσμα, καλή κυκλοφορία της μπάλας και εύκολο καλάθι, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 38-49. Εκεί όμως ο Τσουμάκος βγήκε μπροστά, ο Σαφράς είπε να το πάρει πάνω του και να τελειώσει το παιχνίδι, όπως και έκανε, με το σκορ το τελικό στο Φάληρο να είναι το 51-58!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Σαφράς με 28 πόντους, 7 ριμπάουντ, μία ασίστ, 3 κλεψίματα. Από τους Κούρους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Κούκος με 24 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 4 λάθη

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 13/49 δίποντα, 7/21 τρίποντα, 4/6 βολές, 47 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 15 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/33 δίποντα, 7/31 τρίποντα, 5/10 βολές, 41 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 9 λάθη.

Κούροι Κέας (Κούκος): Μουζάκης 3, Βουτυράς 9, Κούκος 24, Σπηλιόπουλος 6, Γκόλιας 9.

Slam Ducks (Ισαακίδης): Σαφράς 28, Χάλδας 2, Πλούμπης 2, Προφήτης 4, Ισαακίδης, Λειβαδής 12, Μαυροζούμης 3, Τσουμάκος 7, Γιδαράκης, Καραλουκάς.

Τί μας άρεσε: Η εμφάνιση των Κούρων Κέας!