23/04/2023
Destroyed Pistons 11 14 10 8 - 43 -
Singular Logic 7 15 12 16 - 50 -

Έπαιξαν με τη φωτιά, αλλά προκρίθηκαν στο Final 4 οι Destroyed Pistons!

Το βράδυ της Κυριακής στο κλειστό του Αγίου Νικολάου Destroyed Pistons και Space Hellas 2 μας χάρισαν μια μοναδική παράσταση στα Quarterfinals της φετινής Development 2 League. Η Space λίγο έλειψε να ξανά γράψει ιστορία, φλερτάροντας με νέα μυθική ανατροπή, όμως οι Pistons ήταν αυτοί που χαμογέλασαν στο φινάλε με ήρωες της τελευταίας στιγμής τους Καλογερόπουλο και Σπανόπουλο. Κάπως έτσι, λοιπόν, οι Pistons συμπλήρωσαν το καρέ του Final4 και ετοιμάζονται για τον σπουδαίο ημιτελικό κόντρα στους Σκόρπιους. Η ομάδα των Καπόπουλου και Ντουμάνη, από την άλλη, αποχαιρέτησε μια άκρως επιτυχημένη σεζόν, ανανεώνοντας το ραντεβού για του χρόνου στην Development League. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Σε ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο οι Pistons εμφανίστηκαν ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί, χάρη στους Θηβαίο (3π.), Καλογερόπουλο (3π.), Μητσογιάννη (2π.) και Σαχινίδη (2π.). Η Space είχε κάποια κενά διαστήματα, όμως κρατήθηκε σε λογική απόσταση, βρίσκοντας λύσεις από τους Καραχάλιο (3π.), Παλιοκώστα (2π.) και Ιγκνιάτοβιτς (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 11-7.

Μοιρασμένο ήταν το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν στο επιμέρους σκορ της δεύτερης περιόδου με 14-15. Παλιοκώστας (6π.), Παπακώστας (5π.), Καραφώτης (2π.) και Ιγκιάτοβιτς (2π.) τράβηξαν το κουπί της επίθεσης για την Space, ενώ οι Pistons απάντησαν με Μουίμπουα (8π.) και Σαχινίδη (5π.), «πηγαίνοντας προς τα αποδυτήρια» με +3. Σκορ ημιχρόνου, 25-22.

Μετά την ανάπαυλα το ματς παρέμεινε ντέρμπι. Η Space, ούσα πιο πολύφωνη επιθετικά, συνέχισε να βάζει δύσκολα στους Pistons που, παρά την προσπάθεια των Θηβαίου (4π.), Σαχινίδη (4π.) και Μητσογιάννη (2π.) δεν κατάφεραν να ξεφύγουν. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 35-34.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Space πήγε να μας (ξανά) τρελάνει! Με αντεπίθεση διαρκείας, πάθος, μεγάλες άμυνες και πραγματική κατάθεση ψυχής, το κλειστό του Αγίου Νικολάου άρχισε να κατηφορίζει. Η Space έφτασε κοντά σε σκορ πρόκρισης λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ένα μυθικό τρίποντο του Καλογερόπουλου, όμως, αλλά και ένα τρομερό κλέψιμο από τον Σπανόπουλο στην τελευταία φάση έδωσαν τελικά την πρόκριση στους Pistons, παρά την ήττα με 43-50.

Στο τέλος του αγώνα, οι Destroyed Pistons είχαν 11/44 δίποντα, 3/11 τρίποντα και 12/22 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 17 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, η Space Hellas 2 είχε 18/47 δίποντα, 3/21 τρίποντα και 5/9 βολές. Μάζεψε 38 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 9 φορές, ενώ είχε 10 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Παλιοκώστας με 12 πόντους, έχοντας 6/14 δίποντα και 0/3 βολές. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 3 λάθη σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Καλογερόπουλος με 7 πόντους, έχοντας 2/5 τρίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 4 λάθη σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Destroyed Pistons (Καλογερόπουλος): Θηβαίος 7, Καλογερόπουλος 7 (2), Μητσογιάννης 4, Μουίμπουα 9, Σαχινίδης 11 (1), Σπανόπουλος 5, Τζούμας.

Space Hellas 2 (Καπόπουλος-Ντουμάνης): Αναστασόπουλος 7 (1), Αράπογλου 3 (1), Ιγκνιάτοβιτς 6, Καραφώτης 6, Καραχάλιος 3, Μπόσκος 2, Παλιοκώστας 12, Παπακώστας 11 (1).

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων και το άφθονο σασπένς στο φινάλε.