14/02/2023
Flint Tropics 10 11 15 13 - 49 -
Never Coupen 9 12 7 17 - 45 -

Έπαιξαν με τη φωτιά αλλά δεν κάηκαν οι Flint Tropics!

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, οι Flint Tropics επικράτησαν 49-45 της Never Coupen. Οι Flint Tropics είδαν τους αντιπάλους τους να πετυχαίνουν μία μεγάλη ανατροπή, αλλά αντέδρασαν με ψυχραιμία στο φινάλε και τελικά πήραν μία άτυπη ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου. Πλέον μετρούν 5 νίκες και 9 ήττες στο πρωτάθλημα, ενώ η Never Coupen υποχώρησε στο 7-8.

Στα του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι είδαν τον Σεραφείμ Γκατζηρούλη να ξεκινάει «ζεστός» και γρήγορα έφτασαν στο 8-2. Ο Καρπουζλής μείωσε σε 8-4, ενώ και πάλι ο Σεραφείμ Γκατζηρούλης ήταν εκείνος που ευστόχησε για το 10-4. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πλησιάσουν μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, καθώς οι Τρίμμης και Αργύρης έφεραν το ματς στον πόντο για το 10-9.

Ο Μακρίδης πάτησε παρκέ στο δεύτερο δεκάλεπτο και αμέσως με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (10-12). Οι Flint Tropics δεν άφησαν για πολύ τους αντιπάλους τους μπροστά στο σκορ, καθώς Βασίλης και Σεραφείμ Γκατζηρούλης, σε συνεργασία με τον Ευθυμιόπουλο έστειλαν την ομάδα τους στο +7 (19-12). Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν και πάλι αντίδραση και μέχρι το φινάλε του δεύτερου δεκαλέπτου είχαν φέρει το σκορ πάλι στα ίσα (21-21).

Ευθυμιόπουλος και Βασίλης Γκατζηρούλης ξεκίνησαν με ανεβασμένη ταχύτητα το τρίτο δεκάλεπτο και οι γηπεδούχοι έχτισαν ένα σερί 12-3 για το 33-24, εκμεταλλευόμενοι την ανοιχτή άμυνα της Never Coupen. Η διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έμεινε στους 8 πόντους, καθώς ο Λουκάκης με την εύστοχη βολή του διαμόρφωσε το 36-28.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Flint Tropics έκαναν τα εύκολα δύσκολα. Το προβάδισμα των γηπεδούχων είχε φτάσει ακόμα και στο +12 με το σκορ στο 42-30, ωστόσο απο ‘κει και πέρα έμειναν για αρκετή ώρα «άσφαιροι» και είδαν την Never Coupen να πραγματοποιεί την αντεπίθεσή της. Δαλέτζας, Καρπουζλής, Τρίμμης και Μακρίδης έβρισκαν τρόπους να «χτυπάνε» την αντίπαλη άμυνα και κάπως έτσι οι φιλοξενούμενοι έφεραν «τούμπα» το ματς, με το σκορ να φτάνει στο 43-44. Οι Flint Tropics πέρασαν και πάλι μπροστά με τις δύο βολές του Βασίλη Γκατζηρούλη, ενώ ο Γράσσος με ένα καθοριστικό τρίποντο έδωσε «αέρα» 4 πόντων στην ομάδα του (48-44). Ο Μακρίδης δεν εκμεταλλεύτηκε τις δύο βολές του, ευστοχώντας μόνο σε μία, ενώ το τελικό σκορ έγραψε το Γράσσος, ο οποίος ευστόχησε επίσης σε μία βολή για το 49-45.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Γκατζηρούλης ο οποίος πέτυχε 12 πόντους, μοίρασε 2 ασίστ, έκανε 2 κλεψίματα και κατέβασε 7 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μαυρούδης Μακρίδης με 14 πόντους, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 ριμπάουντ.

Οι Flint Tropics είχαν 17/45 δίποντα, 2/14 τρίποντα, 9/17 βολές και 37 ριμπάουντ. Παράλληλα μέτρησαν 10 ασίστ, 12 κλεψίματα, 14 λάθη και 2 μπλοκ. Η Never Coupen είχε 13/36 δίποντα, 4/30 τρίποντα, 7/25 βολές, 46 ριμπάουντ, αλλά και 5 ασίστ, 7 κλεψίματα, 18 λάθη και 2 μπλοκ.

Flint Tropics (Β. Γκατζηρούλης): Β. Γκατζηρούλης 12(7ρ.), Σ. Γκατζηρούλης 16(9ρ.), Γράσσος 6(5ρ.), Ευθυμιόπουλος 9(6ρ.), Λουκάκης 1(4ρ.), Μωυσίδης 2(2ρ.), Τζανέτης 3(4ρ.)

Never Coupen (Μακρίδης): Αργύρης 7(10ρ.), Δαλέτζας 3(5ρ.), Καρπουζλής 5(18ρ.), Μακρίδης 14(2ρ.), Μουστάκας 3(5ρ.), Τρίμμης 11(4ρ.), Χρονόπουλος 2(2ρ.)

Τι μας άρεσε: Η επιστροφή της Never Coupen και το αμφίρροπο φινάλε της αναμέτρησης.