17/09/2023
Tebelwolves 19 18 18 16 - 71 -
Lobsters BC 18 12 10 15 - 55 -

Έπαιξαν όσο... έπρεπε οι Tebelwolves!

Με τους Tebelwolves να γυρίζουν σωστά τη μπάλα στην επίθεση και να περιορίζουν τον Δόλια στα τελευταία λεπτά, επικράτησαν των Lobsters με 71-55 και ζέσταναν τις μηχανές τους ενόψει του δυνατού αγωνιστικού χειμώνα!

Από τη μία Κυριαζής και από την άλλη Δόλιας! Όσο τα δύο βαριά πυροβολικά των δύο ομάδων φόρτωναν τα καλάθια, το παιχνίδι έμενε ισορροπημένο στο ξεκίνημά του, με τον Καραγρηγορίου να εμφανίζεται για Tebelwolves και ο Δελαλής από Lobsters, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 19-18 για Tebelwolves. Ο Γιώργος ο Ψημάδης δεν άργησε να μπει και εκείνος για τα καλά στον ρυθμό της αναμέτρησης, με τον σουτέρ των γηπεδούχων να βοηθά ώστε αυτή η σταθερή διαφορά των πέντε πόντων να διατηρείται. Ο Μπενιουδάκης βρήκε στόχο από μακρυά και μείωσε για τους "Αστακούς", με την αναμέτρηση να κλείνει στο 37-30 για ημίχρονο.

Οι δύο... παλιοί, Μασοκώστας και Καραγρηγορίου στάθηκαν στα 6.75, έβαλαν σουτ τα οποία έφτιαξαν την ψυχολογία τους και έβαλαν πλέον τους γηπεδούχους σε μια κατάσταση που έλεγχαν πλήρως το παιχνίδι, με την περίοδο να τους βρίσκει μπροστά με 55-40. Εκεί κυμάνθηκε και η τελευταία περίοδος της αναμέτρησης, με την παρέα του Καρπούζου να μη ρισκάρει, να "σετάρει" τον ρυθμό και να θέλει πολύ τη νίκη, την οποία και πήρε, με το τελικό 71-55 που έδειξε ο πίνακας με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή να περιγράφει άψογα την εικόνα του αγώνα.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Ψημάδης με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος. Από τους Lobsters ξεχώρισε ο Παναγιώτης Δόλιας με 26 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα κόψιμο.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 19/43 δίποντα, 11/34 τρίποντα, 0/2 βολές, 49 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 6 κοψίματα, 4 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/33 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 6/10 βολές, 34 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 5 λάθη.

Tebelwolves (Καρπούζος): Καραγρηγορίου 17, Καρπούζος, Τζερεμές 2, Ψημάδης 22, Μασοκώστας 12, Κασβής, Κυριαζής 13, Ζάτας 5, Γεράνιος.

Lobsters (Δόλιας): Μπενιουδάκης 13, Κοντάκος 7, Δόλιας 26, Ντούντος 2, Δελαλής 7, Μπάρλας.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα του αγώνα!