19/12/2022
Αμφιδέξιοι 14 9 14 10 - 47 -
ReTirees 16 18 11 17 - 62 -

Έπαιξαν όσο χρειάστηκε οι ReTirees!

Πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ, πήραν την πρόκριση οι ReTirees το βράδυ της Δευτέρας 19 Δεκεμβρίου, καθώς σε ένα όμορφο και γρήγορο παιχνίδι απέναντι στους πολύ μαχητικούς για 25 λεπτά Αμφιδέξιους, επικράτησαν 47-62.

Το παιχνίδι ήταν σχετικά ισορροπημένο στην πρώτη περίοδο, με τους Retirees να κρατούν μικρό προβάδισμα 14 – 16. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τριάδα φωτιά στην επίθεση, με Γιαμαίο(6), Σαρρή(4) και Cramer(4) να σκοράρουν, ενώ τους Αμφιδέξιους που έβγαζαν πολύ ενέργεια, κρατούσαν κοντά κυρίως ο Στουρνάρας με 5 πόντους, με τέσσερις ακόμα παίχτες να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Η ομάδα του Κουσούλη, μπήκε με φοβερή ορμή στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τον απίθανο Cramer να οδηγεί την κούρσα με 8 πόντους και τον Τσιρίδη να ακολουθεί από κοντά με 5, ξέφυγαν 16 – 32. Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι είχαν την ατυχία να χάσουν τον καλύτερο τους παίχτη με τραυματισμό, με αποτέλεσμα οι Αμφιδέξιοι να ανεβάσουν λίγο την απόδοσή τους και με Ρίζο, Τζαβέλλα και Γεωργόπουλο, να μειώσουν στο τέλος του ημιχρόνου 23 – 34.

Οι Αμφιδέξιοι μπήκαν με τρομερή ενέργεια σε άμυνα και επίθεση στην τρίτη περίοδο και με τον Κούδα να είναι σε τρομακτική κατάσταση με 8 πόντους, πλησίασαν στους 4. Στην αντίπερα όχθη, οι ReTirees που δεν έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης, είχαν τους Τσιρίδη και Πλεξουσάκη να ξεχωρίζουν με 4 πόντους έκαστος , κρατώντας διάφορα 8 πόντων(37-45).

Κωστούλας, Πλεξουσάκης , Γιαμαίος και Τσιρίδης έβαλαν τέσσερα γρήγορα καλάθια στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου για τους φιλοξενούμενους, για να έρθουν Ρίζος(4), Κούδας και Γεωργόπουλος , να μειώσουν 44 – 53. Στα 5 λεπτά που απέμεναν για την λήξη του παιχνιδιού, οι ReTirees βρήκαν μεγάλα σουτ με Γιαμαίο και Σαρρή(2), δίνοντας τέλος ουσιαστικά στην υπόθεση πρόκριση, με το τελικό 47 – 62 να γράφετε στον φωτεινό πίνακα του γηπέδου.

Betsson mvp αναδείχτηκε ο Justin Cramer με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Τζαβέλλας με 3 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι Αμφιδέξιοι είχαν 17 / 51 δίποντα , 2 / 15 τρίποντα, 7 / 19 βολές, κατέβασαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ , έκλεψαν 9 φορές στην μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη. Οι ReTirees είχαν 17 / 41 δίποντα, 6 / 19 τρίποντα, 10 / 17 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Αμφιδέξιοι(Στουρνάρας): Γεωργόπουλος 11 (8ρ.),Κλάδης 2, Κούδας 13, Μαρκέτος, Παπαδόπουλος 2, Ρίζος 11, Στουρνάρας 5, Τζαβέλλας 3(8ρ.).

ReTirees(Κουσούλης): Cramer 12, Γιαμαίος 11, Κωστούλας 5, Λουκόπουλός 3, Μέξας 2, Πλεξουσάκης 6, Σαρρής 11(11ρ.), Στόλης , Τσιρίδης 12.

Τι μας άρεσε: Η ταχύτητα του παιχνιδιού, οι ενέργειες του Κρέιμερ μέχρι τον τραυματισμό του και η αντίσταση που έβγαλαν οι Αμφιδέξιοι .