09/10/2022
Old Firm BC 18 18 35 20 - 81 -
Λεγάμενοι BC 13 14 16 20 - 63 -

Έπαιξαν σα... φίρμες στη Firm!

Τρίποντα, ποστ, σουτ από μέση απόσταση και αλτρουισμός στο μέγιστο βαθμό είδε το μενού για την Old Firm, η οποία επιβλήθηκε στο ΓΣΠ των ελλιπέστατων Λεγάμενων με σκορ 81-63.

Ζεστός Ντραγκότι, ζεστός Ξυλιάς και γενικά υπέροχο ξεκίνημα για τους γηπεδούχους, οι οποίοι άνοιξαν την ψαλίδα του σκορ σε διψήφιο από νωρίς και έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά με 18-13, με τον Κατσαρό να δίνει τις μάχες του για Λεγάμενους.

Ο Βρεττάκος ανέλαβε πρωτοβουλίες και παρέσυρε την ομάδα των φιλοξενούμενων, με τον Δημουλιά εξαιρετικό. Ο Ντραγκότι συνέχισε να εκτελεί από την περιφέρεια και μαζί με τη βοήθεια του Καλαμπάκου έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με 36-27.

Ξυλιάς και Καλαμπάκος είχαν κέφια με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ανεβάζοντας ξανά τη διαφορά στους 14 (46-32). Ο Σουλτάτος σκόραρε και προσπάθησε να μειώσει ξανά, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 61-43 με τον Μακρή να σκοράρει στο τέλος.

Η τελευταία περίοδος του αγώνα είχε πολύ υψηλό σκορ και ελεύθερο μπάσκετ, με τους Λεγάμενους να δείχνουν μέρος της ποιότητας που εχουν αλλα δεν εβγαλαν στο υπολοιπο παιχνιδι, με το τελικο σκορ να ειναι το 81-63 για την Old Firm.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ευστάθιος Καλαμπάκος με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη. Από Λεγάμενους ξεχώρισε ο Πάρης Δημουλιάς με 9 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και 2 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 22/42 δίποντα, 11/31 τρίποντα, 4/10 βολές, 47 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 6 κλεψίματα και 9 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/42 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 15/25 βολές, 35 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 4 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 11 λάθη.

Old Firm (Ζαραφωνήτης): Ανδρεάδης 2, Βασιλείου 2, Καλαμπάκος 17, Κανελλόπουλος 4, Κούτσικος 10, Μακρής 8, Ντραγκότι 14, Ξυλιάς 8, Σίττας 4, Σανταμούρης 5, Τρωγάδας 7.

Λεγάμενοι (Βρεττάκος): Αγαλόπουλος 7, Βρεττάκος 17, Δημουλιάς 9, Λάγιος 13, Κατσαρός 15, Σιγάλας, Σουλτάτος 2, Χαϊκάλης.

Τί μας άρεσε : Όποιος πάτησε παρκέ σκόραρε!