13/03/2024
Sun City Spurs 8 26 22 13 - 69 -
Limoges 17 17 7 15 - 56 -

Έπαιξαν όσο χρειάστηκε οι Sun City Spurs!

Το βραδάκι της Τετάρτης 14 Μαρτίου στο Basketaki Arena, η Λιμόζ μπήκε πιο αποφασισμένη στο παιχνίδι, όμως οι Sun City Spurs φέρνοντας σιγά-σιγά το ματς στα μέτρα τους και παίρνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο, έφτασαν σε μία άνετη σχετικά και δίκαιη νίκη με 69 – 56.

Η Λιμόζ μπήκε πιο συγκεντρωμένη στο πρώτο δεκάλεπτο, εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των Spurs από την περιφέρεια και με την γνωστή τριάδα Δαβιλά(6), Β.Α. Αντωνόπουλου(5) και Τριαντογιάννη(4) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, ξέφυγε με 8 – 17. Στο στρατόπεδο των Σπιρουνιών που δεν μπορούσαν να διασπάσουν εύκολα την αντίπαλη άμυνα και επιδόθηκαν σε σωρεία άστοχων τριπόντων , ο Γκαβανόπουλος πέτυχε ένα, με Μελισσάρη και Διονυσόπουλο να προσφέρουν από ένα καλάθι.

Οι ομάδες ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο, σκόραραν πιο εύκολα, με τα Σπιρούνια που έβγαλαν μεγαλύτερη ένταση να φέρνουν το ματς στα ίσια στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Γκαβανόπουλος ήταν ο κορυφαίος με 12 πόντους και είχε άξιους συμπαραστάτες του Κακλέα με 4 και Διονυσόπουλο – Σαλονικίδη με ένα τρίποντο έκαστος, ενώ την Λιμόζ που έμπαζε νερά στην άμυνα, οδηγούσαν Παυλίδης ,Παπαδόπουλος και Δαβιλάς με 4 έκαστος, για το 34-34.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μονόλογος για τους Spurs, με τη διαφορά να πηγαίνει σε διψήφιο αριθμό. Η ομάδα του Σταυρόπουλου με άμυνα που τσάκιζε κόκκαλα καθώς δέχτηκε μόλις 7 πόντους, τρίποντα από Σαλονικίδη(2),Κυπριανό, Μελισσάρη και τον Γκαβανόπουλο σταθερό σε απόδοση με 4 πόντους, πήρε τον πλήρη έλεγχο και διαμόρφωσε το 56 – 41. Στην φτωχή συγκομιδή της Λιμόζ που ξέμεινε από λύσεις, ξεχώρισε ο Παπαδόπουλος με 4 πόντους.

Στην τελευταία στροφή της αναμέτρησης, η Λιμόζ πυροβολώντας κυρίως από την περιφέρεια με Μπραντίτσα(2)- Παυλίδη κατάφερε να κατεβάσει τη διαφορά κάτω από τους 10, όμως οι γηπεδούχοι χωρίς να αγχωθούν ιδιαίτερα,βρήκαν τις λύσεις που χρειάζονταν στα τελευταία λεπτά κι έφτασαν σχετικά άνετα στο τελικό 69-56.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Χρήστος Γκαβανόπουλος με 21 πόντους, 12 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Φοίβος Παυλίδης με 10 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Sun City Spurs(Σταυρόπουλος): Αφαλίδης 5, Γκαβανόπουλός 21(12ρ.), Διονυσόπουλος 7, Κακλέας 4, Κυπριανός 4, Κυριαζίδης 3, Μελισσάρης 7, Ρούμελης 4(10ρ.), Σαλονικίδης 14.

Λιμόζ(Δαβιλάς): Β.Α.Αντωνόπουλος 5, Αντωνόπουλος 4, Δαβιλάς 13, Μπολόσης Μπραντίτσας 8, Παπαδόπουλος 10, Παυλίδης 10,Τριαντογιάννης 6.

Τι μας άρεσε: Η ικανότητα των Σπερς να παίρνουν τα παιχνίδια ακόμα κι αν δεν βρίσκονται στην καλύτερη τους μέρα.