02/11/2021
Reload 15 15 7 11 - 48 -
Limoges 25 10 12 11 - 58 -

Έπαιξε άμυνα και «καθάρισε» η Limoges!

Την 4η νίκη της στο πρωτάθλημα της Elite πανηγύρισε η Limoges, αφού σε ένα παιχνίδια για γερά νεύρα και πιεστική άμυνα, επικράτησε των Reload με 58-48 στο Athens Sports Hall.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Πατίστα Ευριπιώτη μπήκε στο παρκέ με το πόδι πατημένο στο γκάζι ούσα πολλή εύστοχη και προηγήθηκε γρήγορα με διψήφια διαφορά, 15-5 με τον Σταύρο Σταμάτη να σημειώνει 9 πόντους με 3 τρίποντα. Για τους Reload, που είχαν σαστίσει, 5 πόντους σημείωσε ο Φραντζέσκος Κοσμίδης, ενώ 4 ο Νίκος Τσενές.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε. Οι Reload βελτίωσαν την άμυνα τους, στόχευσαν στους «ψηλούς» τους στην επίθεση και κατάφεραν να μειώσουν στους 5, 35-30 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Λουφόπουλος από την μία με 6 πόντους και Δαβιλάς από την άλλη με επίσης 6, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε. Οι δύο ομάδες άρχισαν να εστιάζουν στην άμυνα και το παιχνίδι έγινε αρκετά νευρικό με την αστοχία να υπερτερεί. Αυτό αποτυπώνεται και στο πολύ χαμηλό 12-7 που ήταν το σκορ της περιόδου υπέρ της Limoges, που προηγήθηκε με 47-37 με τον Σταμάτη να προσθέτει στο ενεργητικό του άλλους 5 πόντους. Για τους Reload, 4 πόντους έβαλε ο Θανάσης Τριχιάς.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Limoges με την τεράστια εμπειρία της κατάφερε και διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα που είχε, παίρνοντας τελικά την νίκη με 58-48 φτάνοντας τις 4 νίκες στην Elite. Στο 3-3 με παιχνίδι λιγότερο (παίζουν την Παρασκευή με Hall Of Fame) έπεσαν οι Reload.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Κώστας Δαβιλάς με 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Φρατζέσκος Κοσμίδης με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 λάθη και 2 τάπες.

Συνολικά οι Reload είχαν 19/58 εντός πεδιάς, 2/18 τρίποντα και 8/13 βολές. Πήραν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα, έκαναν 19 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 23/64 εντός πεδιάς, 6/19 τρίποντα και 6/16 βολές. Μάζεψαν 39 «σκουπίδια», μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα κι έκαναν 13 λάθη.

Reload (Περιβολάρης): Ορέστης 4, Λουφόπουλος 7, Τριχιάς 15, Σπανός, Πανταζής, Κοσμίδης 11, Τσενές 11.

Limoges (Ευριπιώτης): Μπραντίτσας, Αναστόπουλος, Δαβιλάς 17, Σωτηρόπουλος 3, Σιφναίος 10, Σαμπάνης 2, Σταμάτης 14, Τσατσάνης 4, Παπαδόπουλος 5, Βασιλόπουλος 3.

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έδειξαν οι δύο ομάδες για την νίκη!