Beeranhas 21 14 7 17 - 59 -
Χάνειball 9 21 12 10 - 52 -

Έπαθαν και έμαθαν τα Beeranhas!

Το βράδυ της Τετάρτης στο κλειστό γυμναστήριο των Μελισσίων τα Beeranhas διπλασίασαν τις νίκες τους στον τρίτο όμιλο της Summer Development League, επικρατώντας της αποδεκατισμένης, αλλά και ψυχωμένης Χάνειball. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι μετέπειτα νικητές, χτίζοντας διψήφιο προβάδισμα από νωρίς, χάρη στους Τζανάκη (8π.), Δέτση (6π.), Μπαλατσούκα (4π.) και Χαϊδάκη (3π.). Σε ρηχά νερά κινήθηκε η Χάνειball στα πρώτα λεπτά, σκοράροντας μόλις 9 πόντους με τους Κωνσταντίνο, Γιάννη και Δημήτρη Χριστόπουλο να μετρούν από 3 πόντους έκαστος. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 21-9.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η Χάνειball ανέβασε αισθητά την απόδοσή της σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου και ισορρόπησε την κατάσταση με πρωταγωνιστές τους Κ.Κ Χριστόπουλο (6π.),Γ. Χριστόπουλο (6π.), Παπανικολάου (5π.), Δ. Χριστόπουλο (2π.) και  Δαμουλάκη (2π.). Στην αντίπερα όχθη, τα Beeranhas παρότι είχαν κάποια κενά διαστήματα, παρέμειναν σε θέση οδηγού με τα καλάθια των Τζανάκη (7π.), Δέτση (3π.), Μπαλατσούκα (2π.) και Σωτηριάδη (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 35-30.

Μετά την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν ανώτεροι εντός του παρκέ, παρά το γεγονός ότι αγωνίζονταν χωρίς λύσεις από τον πάγκο. Με τον Κωνσταντίνο Χριστόπουλο (6π.) να προσφέρει λύσεις με μακρινά σουτ και ούσα αποτελεσματική στην άμυνα, η Χάνειball έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία λίγο πριν ξεκινήσει η κρίσιμη τελευταία περίοδος. Μακριά από τον καλό τους εαυτό βρέθηκαν τα Beeranhas που διένυσαν το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα στο ματς, μετρώντας μόλις 7 πόντους. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 42-42.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο τα Beeranhas κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη, αποφεύγοντας την αυτοκτονία αυτή τη φορά και διαχειριζόμενα πιο έξυπνα την κατάσταση. Τζανάκης (7π.), Μπαλατσούκας (4π.), Μιχαηλίδης (3π.) και Χαϊδάκης (3π.) σφράγισαν το ροζ φύλλο για την ομάδα τους, ενώ η Χάνειball λύγισε στο φινάλε, αφού βρέθηκε να αγωνίζεται ακόμη και με 4 παίκτες μετά τον τραυματισμό του Γιάννη Χριστόπουλο.

Στο τέλος του αγώνα, τα Beeranhas είχαν 16/41 δίποντα, 6/23 τρίποντα και 9/14 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη. Στον αντίποδα, η Χάνειball είχε 14/59 δίποντα, 5/20 τρίποντα και 9/21 βολές. Μάζεψε 56 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 10 φορές, ενώ είχε 11 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε Κώστας Τζανάκης με 22 πόντους, έχοντας 5/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 6/6 βολές. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 3 λάθη σε 37 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Χριστόπουλος με 11 πόντους και double-double, έχοντας 5/14 δίποντα, 0/1 τρίποντο και ½ βολές. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Beeranhas (Χαιδάκης) : Βρακάς, Δέτσης 9 (3), Μιχαηλίδης 5, Μπαλατσούκας 12, Σωτηριάδης 2, Τζανάκης 22 (2), Χαιδάκης 9 (1).

Χάνειball (Χριστόπουλος) : Δαμουλάκης 7, Παπανικολάου 7 (1), Χριστόπουλος Γ. 11, Χριστόπουλος Δ. 9, Χριστόπουλος Κ.Κ. 18 (4).

Τι μας άρεσε : Το σασπένς στο φινάλε.

Τι δεν μας άρεσε : Ο τραυματισμός του Χριστόπουλου. Περαστικά Γιάννη !