08/05/2023
RBD Gipsy Blinders - - - - - 20 -
Suck 'n' Luckers - - - - - - -

Επίδειξη δύναμης από τους Suck ‘n’ Luckers!

Με εμφατικό τρόπο ήρθε η πρώτη νίκη στην Summer Master League για τους Suck ‘n’ Luckers που δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα κόντρα στους Gipsy Blinders, τους οποίους «καθάρισαν» με 45-81. Σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο, χωρίς να αφήνουν στους Gipsy Blinders (0-2) την ελπίδα να διεκδικήσουν κάτι από την αναμέτρηση.

Πιο συγκεκριμενα, οι Suck ‘n’ Luckers πήραν κεφάλι από την αρχή στο σκορ, με τους Τσάτο και Γκόκα να προσφέρουν επιθετικά ώστε η ομάδα τους να φτάσει στο 4-12. Η διαφορά ανέβηκε νωρίς-νωρίς σε διψήφιο, καθώς ο Κωστελένος με εκτέλεση πίσω από τα 6,75 έκανε το 6-17. Οι γηπεδούχοι έδειχναν πως δεν μπορούσαν εύκολα να περιορίσουν τους αντιπάλους τους, οι οποίοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +14(10-24).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Gipsy Blinders μπόρεσαν να βρουν ρυθμό στην επίθεση και να μειώσουν σε 22-34. Μάλιστα η διαφορά έπεσε κι άλλο λίγο αργότερα, με το τρίποντο του Μπερζελέα να γράφει το 25-36. Γαλιάτσος και Τσάτος βγήκαν μπροστά στο σημείο εκείνο και έτσι οι φιλοξενούμενοι έχτισαν μία καλή απόσταση, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα μπροστά με 27-44.

Το πόδι παρέμεινε στο… γκάζι και στο τρίτο δεκάλεπτο από τους Suck ‘n’ Luckers και με ένα επιμέρους σκορ 3-12, το σκορ ξέφυγε στο 30-56. Ο Θωμόπουλος έβρισκε τρόπο να σκοράρει μπροστά και πίσω από την γραμμή του τριπόντου, ενώ ο Πανταζής διαμόρφωσε το +30 (33-63). Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε τελικά με το σκορ στο 35-64.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν κάνει την δουλειά τους και πλέον έκαναν διαχείριση του παιχνιδιού. Πανταζής, Κωστελένος και Γκόκας έγραψαν το 35-73, ενώ ο Πολίτης, που ήταν από τους παίκτες που το πάλεψαν αρκετά από τους γηπεδούχους, με δικούς του σερί πόντους πήγε το σκορ στο 39-73. Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ήταν απλώς μία τυπική διαδικασία και η τελευταία κόρνα βρήκε τους Suck ‘n’ Luckers με το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στα χέρια τους έπειτα από τη νίκη με 45-81.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νικόλαος Θωμόπουλος με 19 πόντους, 2 ασίστ και 4 ριμπάουντ. Από τους Gipsy Blinders ξεχώρισε ο Διονύσης Πολίτης με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ συνολικά στο ματς.

Οι Gipsy Blinders είχαν 17/44 δίποντα, 3/19 τρίποντα, 2/6 βολές, 24 ριμπάουντ, αλλά και 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 13 λάθη και 2 μπλοκ. Οι Suck ‘n’ Luckers μέτρησαν 27/52 δίποντα, 5/14 τρίποντα, 12/23 βολές, 38 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Παράλληλα είχαν 10 κλεψίματα, 6 λάθη και 1 μπλοκ.

Gipsy Blinders (Πολίτης): Θεοδωρόπουλος 7(5ρ.), Καρυστιανός 3(1ρ.), Πιερράτος 2(3ρ.), Πετρόπουλος, Καραλής 6, Μπερζελέας 8(6ρ.), Λάμπος 4(4ρ.), Πολίτης 15(5ρ.)

Suck ‘n’ Luckers (Τσάτος): Γαλιάτσος 12(4ρ.), Γκόκας 13(4ρ.), Παππάς 3(10ρ.), Τσάτος 17(5ρ.), Πανταζής 6(8ρ.), Θωμόπουλος 19(4ρ.), Κωστελένος 11(4ρ.)

Τι μας άρεσε: Ο τρόπος με τον οποίο οι Suck ‘n’ Luckers έλεγξαν το παιχνίδι.