05/10/2024
Hungry wolves 22 8 16 16 - 62 -
ESDDA Graduates 13 12 6 18 - 49 -

Επέβαλαν τον ρυθμό τους και πήραν την νίκη οι Hungry Wolves!

Στο δεύτερο χρονικά ματς της ημέρας, Hungry Wolves και ESDDA Graduates αναμετρήθηκαν στον Κολωνό με νικητές τους πρώτους με 62-49 στο πλαίσιο της Winter Development League.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους τυπικά γηπεδούχους να ξεκινούν πολύ δυνατά το ματς και να παίρνουν από την αρχή προβάδισμα στο σκορ. Οι Graduates προσπάθησαν να ισορροπήσουν το παιχνίδι όμως οι Hungry Wolves ήταν ανώτεροι και έκλεισαν το πρώτη δεκάλεπτο στο +9 (22-13).

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, οι Graduates προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι όμως οι Hungry Wolves είχαν περισσότερο βάθος και ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ. Οι Graduates όμως έσφιξαν την άμυνα τους και με τον Σαπουντζή να κάνει τα πάντα, πήγαν στο ημίχρονο μόλις στο -5 (30-25).

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου οι Hungry Wolves μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ και με σερί 6-2 πήραν προβάδισμα 9 πόντων (36-27).Οι τυπικά γηπεδούχοι όμως με τον Παληό να δίνει ρεσιτάλ, πήγαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με μια απόσταση ασφαλείας, δηλαδή 15 πόντους (46-31).

Με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου, οι Graduates προσπάθησαν να επιστρέψουν στο σκορ κυρίως με εμπνεύσεις του Λιόση όμως οι Hungry Wolves έβρισκαν λύσεις για να έχουν συνεχώς «κεφάλι» στο σκορ. Oι Graduates προσπάθησαν με την Σκενδέρογλου κυρίως αλλά η νίκη πήγε στους Hungry Wolves με το 62-49 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Χρήστος Παληός με 19 πόντους ενώ πολυτιμότερος των ηττημένων ήταν ο Καββαδίας με 15 πόντους.

Hungry Wolves(Γαλανόπουλος): Αθανασιάδης 6, Βλάσσης 4, Γαλανόπουλος 2, Κακούνης 5, Καλογριάς 5, Κατσάμπουλας 2, Παληός 15, Παληός Χ. 19, Πανάκιας, Πάπα 2.

ESSDA(Σκενδέρογλου): Καββαδίας 15, Κανελλόπουλος 3, Λιόσης 11, Παναγόπουλος 2, Πατουλιάς 4, Σαπουτζής 10, Σκενδέρογλου 4.

Τι μας άρεσε: Το αλτρουιστικό μπάσκετ των Hungry Wolves.