15/09/2024
Old Firm BC 14 23 10 22 - 69 -
Κόκκινα Τριανταφυλλάκια 13 13 10 10 - 46 -

Επέβαλαν τον ρυθμό τους και πήραν την νίκη οι Old Firm!

Το παιχνίδι άρχισε με τις δύο ομάδες να ανταλλάζουν «χτυπήματα» χωρίς ωστόσο καμία να μπορεί να πάρει ξεκάθαρο κεφάλι στο σκορ. Άλλωστε, απόδειξη αυτού, είναι και το χαμηλό σκορ, με την πρώτη περίοδο να λήγει στο «φτωχό» 14-13.

Στην δεύτερη περίοδο οι Old Firm άρχιζαν σταδιακά να ανεβάζουν τον δείκτη έντασης και με ωραίο μπάσκετ ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ. Σ αυτό συνέβαλε τα μέγιστα ο Γερονικόλας, ο οποίος ήταν σημείο αναφοράς για την ομάδα του κοντά στο κεφάλι, με το ημίχρονο να κλείνει στο 37-26.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, τα Κόκκινα Τριανταφυλλάκια προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως οι γηπεδούχοι ήλεγχαν απόλυτα τον ρυθμό. Στην επιθετική εξίσωση μπήκε και ο Ζαχαρόγιαννης, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +11(47-36).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ, όμως οι Old Firm ήταν καταπληκτικοί σε άμυνα και επίθεση. Οι τυπικά γηπεδούχοι πάτησαν το πόδι στο γκάζι στην τελευταία περίοδο και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω, παίρνοντας εν τελεί την νίκη με το 69-46 να είναι το τελικό σκορ.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Γερονικόλας με 18 πόντους ενώ πολυτιμότερων των ηττημένων ήταν ο Κοτσανάς με 11.

Old Firm: Ζαφηράκης 6,Κανελλόπουλος, Μουγκαράκης, Ζαχαρογιάννης 9,Γερονικόλας 18, Καλαμπάκος 9, Ναλμπαντούδης 5, Βασίλειου Α. 6 , Βασιλείου Β, Αναχουρλής 2, Ντραγκότι 10, Καρκάνης 4.

Κόκκινα Τριανταφυλλάκια: Λαμπρόπουλος Γ.5, Ζουρής 11, Ντούζας 8, Λαμπρόπουλος 7, Κουής, Νεωφότιστος, Μπαντούνας, Κοτσανάς 11, Διαμαντόπουλος 4.

Τι μας άρεσε: Το κυριαρχικό μπάσκετ των Old Firm στην τελευταία περίοδο.