28/09/2024
Sepolia Sharks 17 14 18 6 - 55 -
Black Mamba 26 24 13 23 - 86 -

Επέβαλαν τον ρυθμό τους και πήραν τη νίκη οι Black Mamba!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν πολύ επιθετικά στο παιχνίδι αλλά καμία δεν μπόρεσε να πάρει ξεκάθαρο προβάδισμα από νωρίς. Το παιχνίδι είχε πολύ καλό ρυθμό από την αρχή όμως το επιθετικό κρεσέντο του Δημήτρη Μονέου ήταν αρκετό για να δώσει προβαδίσμα 9 πόντων στην ομάδα του στο δεκάλεπτο(17-26).

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, οι Black Mamba συνέχισαν να παίζουν σε υψηλό τέμπο και με τον Δεδε να μπαίνει στην επιθετική εξίσωση, οι τυπικά φιλοξενούμενοι είχαν σταθερά κεφάλι στο σκορ. Οι Sepolia Sharks προσπάθησαν να αντιδράσουν με τον Μπόνη και τον Χούσσο κυρίως, αλλά ο Μονέος με τον Δέδε ήταν ασταμάτητοι και το ημίχρονο έκλεισε στο 31-50.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και με ένα 8-0 σερί μείωσαν σε 39-50. Οι φιλοξενούμενοι όμως είχαν τις λύσεις τους, κυκλοφορούσαν σωστά την μπάλα έχοντας κύριο εκφραστή των επιθέσεων τους τον Δεδε, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο +14(49-63).

Με την έναρξη του τετάρτου και τελευταίου δεκαλέπτου,οι Sharks προσπάθησαν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του παιχνιδιού αλλά οι Black Mamba είχαν το απαραίτητο βάθος στον πάγκο για να είναι σταθερά μπροστά στο σκορ. Το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα στα εναπομείναντα λεπτά και οι Black Mamba πήραν μια δικαιοτατη νίκη με το 55-86 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Δέδες με 25 πόντους και 15 ριμπάουντ ενώ πολυτιμότερος των ηττημένων ήταν ο Μακαρίτης με 8 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Sepolia Sharks(Ηλιάδης): Καντιώτης 9, Κορμανός, Λέσκος 7, Μακαρίτης Γ. 1, Μακαρίτης Θ. 8, Μητρούση, Μπόνης 9, Σελεμενάκης 4, Σπυράκος, Χούσος,

Black Mamba(Μονέος): Γαλάτης 2, Δέδες 25, Ζωγράφος 6, Μονέος Δ.25, Μονέος Γ. 14, Μπολοτάκης 2, Ρεπάνης 12, Υφαντόπουλος.

Τι μας άρεσε: Η ένταση που είχε το παιχνίδι σε όλο το 40λέπτο.