24/05/2023
Suck 'n' Luckers - - - - - - -
Uncle Drew - - - - - 20 -

Επίδειξη δύναμης από τους Suck n’ Luckers!

Το βράδυ της Τετάρτης στο κλειστό γήπεδο Γεώργιος Στεφανόπουλος οι Suck n’ Luckers παρουσιάστηκαν για πρώτη φορά πλήρεις, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση και επικρατώντας του αποδεκατισμένου Uncle Drew με 91-75 στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Summer Master League. Πρώτη ήττα για τον Θείο που αρχίζει να πονοκεφαλιάζει αναφορικά με το δικαίωμα συμμετοχής αρκετών παικτών στα Playoffs. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Βρίσκοντας αρκετές λύσεις στο transition και σκοράροντας με ικανοποιητική πολυφωνία, οι Luckers μπήκαν σε θέση οδηγού με κύριους δράστες τους Γκόκα (7π.), Γεωργακόπουλο (6π.) και Μαντζανά (5π.). Σε λογική απόσταση κρατήθηκε ο Drew, κυρίως χάρη στο επιθετικό κρεσέντο του Χαλκιόπουλου (10π.), αλλά και με τα μακρινά σουτ των Αγγελογιαννόπουλου (3π.) και Μπονάτσου (3π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 21-16.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, το σκηνικό δεν άλλαξε. Οι μετέπειτα νικητές συνέχισαν να βγάζουν περισσότερη ενέργεια, χτίζοντας διψήφιο προβάδισμα με το δίδυμο Θωμόπουλος (9π.) - Μαντζανάς (7π.) να κάνει τη διαφορά. Πρωτόγνωρα άστοχος για τα δεδομένα του παρέμεινε ο Uncle Drew που βρέθηκε και πάλι μακριά από τον καλό του εαυτό, παρά την προσπάθεια των Μπονάτσου (5π.), Κανδηράκη (3π.), Ελευθεριάδη (3π.) και Χαλκιόπουλου (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 44-32.

Μετά την ανάπαυλα το ματς ήταν απόλυτα ισορροπημένο, με το επιμέρους σκορ να γράφει 19-19 και τα δεδομένα να παραμένουν ως είχαν. Γεωργακόπουλος (6π.), Καλουδάς (5π.), Καραχάλιος (4π.) και Βερβίτας (2π.) τράβηξαν το κουπί της επίθεσης για τους Suck n’ Luckers, ενώ ο Drew απάντησε με Κανδηράκη (6π.), Κάρμα (5π.), Μπονάτσο (5π.) και Αγγελογιαννόπουλος (4π.) βρίσκοντας ρυθμό ανά διαστήματα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 63-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η παραγωγικότητα των δύο ομάδων εκτοξεύτηκε. Οι Luckers επιδίωξαν να πατήσουν το γκάζι, έτσι ώστε να έχουν το πάνω χέρι σε πιθανότητα ισοβαθμίας και το έκαναν με επιτυχία. Ο Βερβίτας ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά στο φινάλε για τους νικητές, ενώ ο Drew βελτίωσε σημαντικά την επιθετική του εικόνα στα τελευταία λεπτά, χάρη στους Μπονάτσο (11π.), Κάρμα (6π.), Κανδηράκη (6π.) και Ελευθεριάδη (3π.).

Στο τέλος του αγώνα, οι Suck n’ Luckers είχαν 26/51 δίποντα, 9/32 τρίποντα και 12/17 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν μόλις 6 λάθη.  Στον αντίποδα, ο Uncle Drew είχε 15/28 δίποντα, 13/48 τρίποντα και 6/13 βολές. Μάζεψε 41 ριμπάουντ, μοίρασε 17 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 7 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Μαντζανάς με 18 πόντους, έχοντας 6/6 δίποντα, ½ τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και ήταν αλάνθαστος σε 20 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Μπονάτσος 8/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 2/3 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 3 λάθη σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Suck n’ Luckers (Βερβίτας) : Βερβίτας 17 (1), Γεωργακόπουλος 16 (2), Γκόκας 9 (1), Θωμόπουλος 13 (2), Καλουδάς 11 (2), Καραχάλιος 4, Κωστελένος, Μαντζανάς 18 (1), Παππάς 3.

Uncle Drew (Κάρμας) : Αγγελογιαννόπουλος 7 (1), Ελευθεριάδης 6 (2), Κανδηράκης 15 (5), Κάρμας 11, Μπονάτσος 24 (2), Χαλκιόπουλος 12 (3).

Τι μας άρεσε : Το γρήγορο τέμπο των Suck n’ Luckers.