Aguanile 15 6 7 17 - 45 -
Hood BC 17 24 20 23 - 84 -

Επίδειξη δύναμης από την Hood!

Βγάζοντας ωραίες συνεργασίες και παίζοντας όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα, η Hood μετέτρεψε την αναμέτρηση με την Aguanile σε υγιεινό περίπατο και εξασφάλισε κατά ένα μεγάλο ποσοστό την πρόκριση στα προημιτελικά του Summer League.

Άκρως παραγωγικό και ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να αξιοποιούν τα αθλητικά προσόντα των Ζέγγου και Αθανασόπουλου και να προηγούνται με το ισχνό 15-17. Οι γηπεδούχοι από την άλλη μεριά, είχαν σε εξαιρετική κατάσταση τον Ζαλμά και έμειναν κοντά στο σκορ.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν που ουσιαστικά έκρινε και την αναμέτρηση. Η Hood κυριάρχησε και στις δύο μεριές του παρκέ, γύρισε τη μπάλα με υπομονή στην επίθεση, έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 6-24 και εκτόξευσε την διαφορά στο +20 (21-41). Κάκιστο μπορούμε να χαρακτηρίσουμε το δεύτερο δεκάλεπτο της Aguanile, αφού η αστοχία και τα λάθη ήταν τα κύρια χαρακτηριστικά που την έβαζε σε δύσκολη θέση εν όψει συνέχειας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι φιλοξενούμενοι έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους, δεν άφησαν το... πόδι από το γκάζι και με πρωταγωνιστές τους Ζέγγοχ Αθανασόπουλο, Λαύκα και Χαριτόπουλο, διεύρυναν το προβάδισμά τους και προηγήθηκαν με το εντυπωσιακό 28-61. Οι γηπεδούχοι ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο κατάφεραν να σηκώσουν κεφάλι, συνέχισαν να κυμαίνονται σε ρηχά νερά και φλέρταραν με μια από τις πιο βαριές ήττες της ιστορίας τους.

Το τέταρτο δεκάλεπτο δεν χρήζει κριτικής. Οι φιλοξενούμενοι έβλεπαν το καλάθι σαν... βαρέλι και με τρίποντες βόμβες των Κουκουλά, Πετράκου και Αθανασόπουλου έφτασαν στη νίκη με 45-84 και εξασφάλισαν ουσιαστική μία θέση στα προημιτελικά. Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο η Aguanile παρουσιάστηκε κατώτερη των προσδοκιών και γνώρισε βαρύτατη ήττα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ζέγγος με 26 πόντους (7/10 δίποντα, 4/6 βολές). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ζαλμάς με 23 πόντους.

Aguanile (Γκέγκιος): Σιαμπλής 1, Τζαβάρας, Σιμιτσόπουλος 4, Καλαφάτης 8, Μπέης 3 (1), Συκαράς 3, Γκέγκιος, Ζαλμάς 13 (1), Αξαμπανόπουλος 13

Hood (Πατσάκας): Ζέγγος 26, Πετράκος 15 (2), Θεοδώρου, Αθανασόπουλου 16 (1), Πρωτόγερος 4, Milicevic 4, Λαύκας 4, Χαριτόπουλος 6, Σαρρής, Κουκουλάς 9 (2)

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των νικητών και στις δύο μεριές του παρκέ.