26/02/2023
Undrafted 9 15 15 7 - 46 -
Slam Ducks 6 7 4 11 - 28 -

Έπεισαν και κέρδισαν οι Undrafted!

Άμεση επιστροφή στις νίκες για τους Undrafted στον δεύτερο όμιλο της D2-League, καθώς στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής κέρδισαν εύκολα τους Slam Ducks με 46-28 στο Athens Sports Hall!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Undrafted, καθώς με 6 πόντους του Τσιάνου και 3 του Κώστα Ματεντζόγλου, προηγήθηκαν με 9-4, 2:30 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 9-6, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Λευτέρης Προφήτης, ενώ νωρίτερα από 2 πόντους είχαν οι Μαυροζούμης και Χάλδας.

Με τρίποντο του Στάθη Προφήτη και καλάθι του Μαυροζούμη, οι Slam Ducks στο πρώτο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου προσπέρασαν με 9-11. Στην συνέχεια του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και 5 πόντους του Τσιάνου, 4 του Κώστα Ματεντζόγλου  και βοήθειες των Λευτέρη Παπαγεωργίου, Πανταζή και Φιλίππου Κόντου, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 11 πόντων, 24-13!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Θωμά Αγρογιάννη συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με 5 πόντους του Θεοδωρόπουλου, 4 του Τσιάνου και 4 του Φιλίππου Κόντου, κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα, αφού έφτασε στο +22, 39-17. Χωρίς καλάθι εντός πεδιάς έμειναν στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι, με τον Μαυροζούμη να βάζει 3 βολές και τον Λευτέρη Προφήτη μια. Σκορ τρίτης περιόδου 39-17!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στον Κολωνό και έτσι οι Undrafted έφτασαν εύκολα στη νίκη με 46-28, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Τσιάνου και Πανταζή. Για τις "Πάπιες" στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Στάθης Προφήτης, Μαυροζούμης και Λειβαδής.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/11 βολές, 17/50 δίποντα και 2/19 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/8 βολές, 8/37 δίποντα και 2/11 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Betsson mvp των Undrafted ο Τσιάνος με 19 πόντους, έχοντας 1/4 βολές και 9/15 δίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Slam Ducks ο Στάθης Προφήτης με 9 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 1/2 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Undrafted (Αγρογιάννης): Θεοδωρόπουλος 5 (1), Κόντος 6, Ματεντζόγλου Χ., Ματεντζόγλου Κ. 9, Πανταζής 5 (1), Παπαγεωργίου 2, Τσιάνος 19

Slam Ducks (Ισαακίδης): Λειβαδής 4, Μαυροζούμης 10, Χάλδας 2, Ισαακίδης, Προφήτης Σ. 9 (2), Μπούνταλης, Προφήτης Λ. 3

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της συνάντησης!