19/02/2023
Optimus Priamus 7 12 11 13 - 43 -
Το Τρίτο Φύλο 9 13 12 8 - 42 -

Έπεσαν από την ακρόπολη και βρήκαν πορτοφόλι οι Optimus Priamus!

Κυριακή βράδυ στο κλειστό των Μελισσίων για το πρωτάθλημα της Development, οι Optimus Priamus δεν πτοήθηκαν από τις απουσίες, αλλά ούτε από το γεγονός ότι έμειναν πίσω στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού και νίκησαν Το Τρίτο Φύλο με σκορ 43-42. O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Πιέρρος Παπαδάκος με 13 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Στέφανος Παππάς είχε 10 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 κλέψιμο. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Οι πρώτες στιγμές του αγώνα δεν διεκδίκησαν δάφνες ποιότητας, καθώς η συνολική επιθετική συγκομιδή των δύο ομάδων στο τέλος της περιόδου ήταν μόλις δεκαέξι πόντοι. Ο Δεληγιάννης ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδας του με δύο εύστοχες τρίποντες βόμβες, ενώ πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Σκουτέρης με 3. Το δεκάλεπτο τελείωσε, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 7-9 υπέρ της ομάδας του Δεληγιάννη.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές, καθώς οι φιλοξενούμενοι ναι μεν κράτησαν το προβάδισμα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν διαφορά ασφαλείας. Ο Παππάς πήρε τη σκυτάλη του σκοραρίσματος από τον ‘’captain’’ της ομάδας, καταθέτοντας ένα μέρος του επιθετικού ταλέντου που διαθέτει με 6 πόντους στο ενεργητικό του. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Παπαδάκος αποτέλεσε τον κυριότερο λόγο που οι Priamus έμειναν κοντά στο σκορ. Το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 19-22

Οι ‘’ροζ’’ επέστρεψαν στο παρκέ με σκοπό να κρατήσουν τα ηνία στην αναμέτρηση, αφού οδηγήθηκαν στη τελευταία στροφή με το υπέρ τους 30-34. Ο Χαϊδεμένος σε 9:50 αγωνιστικά λεπτά πέτυχε 6 πολύτιμους πόντους, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Χήρας με 4 μέσα από το ζωγραφιστό. Στον αντίποδα, οι Καλτσάκας και Παπαδάκος ανέλαβαν το μεγαλύτερο μέρος των επιθέσεων, σκοράροντας τους 8 από τους συνολικά 11 πόντους στο διάστημα αυτό.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν καθόλη την διάφρκεια μέχρι και πέντε δευτερόλεπτα πριν το τέλος του παιχνιδιού. Ήταν η στιγμή που ο Καλτσάκας με το σκορ στο 42-42 πήρε το φάουλ και με μια εύστοχη βολή έδωσε μια τεράστιας σημασίας νίκη στους Optimus για το πρωτάθλημα της Development με σκορ 43-42.

Οι Optimus Priamus είχαν 7/41 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 4/6 βολές, 45 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 9 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 10/29 δίποντα, 3/20 τρίποντα, 5/8 βολές, 39 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 κοψίματα  και 9 λάθη .

Optimus Priamus(Χατούνογλου): Καλτσάκας 10, Πάγκαλος, Παπαδάκος 11, Πιερρουτσάκος 1, Ρουκουνάκης, Σκουτέρης 6, Φανουργιάκης, Φουντουλάκης 2.

To Τρίτο Φύλο(Δεληγιάννης): Δεληγιάννης 6, Πανάγος 2, Παππάς 8, Τσανικίδης, Χαϊδεμένος 10, Χήρας 8.

Τι μας άρεσε: Το σασπένς της αναμέτρησης στις τελευταίες στιγμές της!