20/12/2022
Phoenix Bums 12 21 21 21 8 83 -
Στιφάδο Bulls 17 21 21 16 14 89 -

Έπεσαν από την Ακρόπολη και βρήκαν πορτοφόλι οι Στιφάδο Bulls!

Τρίτη βράδυ στο κλειστό του Athens Sports Hall για το θεσμό του Basketaki Cup, οι Στιφάδο Bulls μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι  πήραν το εισιτήριο για τις 16 καλύτερες ομάδες, καθώς επικράτηςαν στο έξτρα πεντάλεπτο των εκπληκτικών Phoenix Bums με σκορ 83-89. Ο καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Γεράσιμος Καττής με 16 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Δημήτρης Χαριτόπουλος τελείωσε την αναμέτρηση με 24 πόντους, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο. Πάμε να δούμε λοιπόν παρέα τα πεπραγμένα αυτής της όμορφης αναμέτρησης.

Οι πρώτες στιγμές του αγώνα δεν προμήνυαν αυτό που θα ακολουθούσε, καθώς στο τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους Στιφάδο Bulls σε θέση οδηγού με σκορ 12-17. Ο Καραβασάνης έσυρε τον χορό με 7 πόντους, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Πρόκος με 5.  Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Χαριτόπουλος(5π) βρήκε σκορ κυρίως στο ανοιχτό γήπεδο, ενώ είχε συμπαραστάτη τον Φρέρη(3π) με ένα εύστοχο σουτ έξω από τη γραμμή των 675.

Στη συνέχεια της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι, καθώς το τέλος του ημιχρόνου έκλεισε με το επιμέρους 21-21. Ο Γόντικας(8π)κυριάρχησε στο ζωγραφιστό και συνεπικουρούμενος από τον Δουδέση(6π) οδηγήθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο στο μείον εφτά και σκορ 33-41. Στον αντίποδα, ο Καραβασάνης με 7 πόντους στο ενεργητικό του αποτέλεσε τον κυριότερο λόγο που οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμα.

Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στο παρκέ το Athens sports Hall με σκοπό αυτή τη φορά να παρουσιάσουν το γνωστό ελκυστικό μπάσκετ που τους χαρακτηρίζει. Ο Καραβασάνης  συνέχισε να παρουσιάζει στο παρκέ του Athens Sports Hall όλες τις πτυχές του επιθετικό ταλέντου που διαθέτει, πετυχαίνοντας 10 πόντους. Στην αντίπερα όχθη ο Δεδούσης ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδας του με 6 πόντους. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τους Στιφάδο σε θέση ισχύος με σκορ 50-59.

Στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού οι Phoenix Bums γύρισαν τούμπα το παιχνίδι, καθώς με όπλο την άμυνα ζώνης αλλά και τον Χαριτόπουλο(11π) μπροστάρη βρέθηκαν 17 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του παιχνιδιού αγκαλιά με την πρόκριση με σκορ 55 – 51. Ωστόσο ο Πρόκος δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και με 4 προσωπικούς πόντους έστειλε το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο, 55-55.

Στη παράταση οι Στιφάδο, όντας πιο ψύχραιμοι, κατάφεραν εν τελεί να πάρουν το εισιτήριο για τις 16 καλύτερες ομάδες του Basketaki Cup με σκορ 83-89.

Οι Στιφάδο είχαν 26/34 δίποντα, 12/43 τρίποντα, 21/26 βολές, 55 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 12 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 25/57 7/24 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 12/25 βολές, 41 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 9 κλεψίματα και 8 λάθη .

Phoenix Bums(Κατσαβός): Εγώ δίκας 15, Δεδούσης 16, Κοβάτσος 10, Τουμπακάρης 5, Φρέρης 13, Χαριτόπουλος 24.

Στιφάδο Bulls(Κρητικός): Καρραβασάνης 30, Καττής 15, Μάλλης 4, Νικολετάκης 2, Παγουλάτος 2, Πολίτης 16, Πρόκος 20, Χατζής.

Τι μας άρεσε : Το παιχνίδι που μας χάρισαν οι δυο ομάδες! Συγχαρητήρια στους νικητές, αλλά και στους αξιόμαχους Bums!