29/11/2021
Limoges 12 21 22 23 - 78 -
ReTirees 22 19 12 22 - 75 -

Έπεσε και σηκώθηκε η Limoges!

Μεγάλη νίκη πήρε χθες το βράδυ στον Κολωνό η Limoges, καθώς αν και βρέθηκε να χάνει με 18-35, έκανε το μεγάλο come back και κέρδισε τους ReTirees με 78-75 για την εντέκατη αγωνιστική της Elite League!

Με τον Κώστα Μαθιουδάκη να μπαίνει σεληνιασμένος στο παρκέ και να πετυχαίνει 12 πόντους, και τους Τσιλάβη – Γιαμαίο να συνδράμουν από 3 πόντους ο καθένας, οι ReTirees πήραν από νωρίς διψήφια διαφορά 10 πόντων, 12-22. Ο Τσατσάνης με 7 πόντους και ο Σιφναίος με ένα τρίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και στην δεύτερη περίοδο της συνάντησης, εκεί όπου με 7 νέους πόντους του Μαθιουδάκη, 6 του Αθηναίου και 4 του Πλεξουσάκη, βρέθηκαν στο +17, 18-35, 5:00 για την ανάπαυλα. Ξύπνησε στο φινάλε του πρώτου μέρους η Limoges και με 7 πόντους του Δαβιλά, 4 του Σιφναίου, 4 του Τσατσάνη και 4 του Ρώη, μάζεψε την διαφορά στους 8, 33-41!

Η αντεπίθεση της ομάδας του Ευριπιώτη συνεχίστηκε και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν με 9 πόντους του Παπαδόπουλου, 5 του Σταμάτη και 4 του Δαβιλά, οι Γάλλοι προσπέρασαν με 55-51. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 55-53, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Παπαγιάννης, ενώ νωρίτερα 4 πόντους πέτυχε ο Αθηναίος. Σκορ τρίτης περιόδου 55-53!

Έχοντας πάρει την ψυχολογία με το μέρος της, η Limoges είχε τον έλεγχο του αγώνα στο τελευταίο δεκάλεπτο και με δράστες στην επίθεση τους  Παπαδόπουλο (7π), Σιφναίο (5π) και Σταμάτη (3π), έφτασε δίκαια στη νίκη με 78-75. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι “Συνταξιούχοι” να γυρίσουν το ματς, ωστόσο οι 8 πόντοι του Γιαμαίου, οι 6 του Πλεξουσάκη και οι 4 του Αθηναίου δεν τους έφταναν!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/22 βολές,  21/47 δίποντα και 8/25 τρίποντα. Πήραν 34 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/19 βολές, 27/56 δίποντα και 3/15 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Κορυφαίος της Limoges ο Παπαδόπουλος με 17 πόντους, έχοντας 1/3 βολές, 5/9 δίποντα και 2/2 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των ReTirees ο Μαθιουδάκης με 21 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 10/13 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Limoges (Ευριπιώτης): Δαβιλάς 13, Σιφναίος 13 (2), Καραμούζας 1, Ρώης 6, Σταμάτης 8 (2), Βασιλόπουλος 6, Τσατσάνης 14 (2), Παπαδόπουλος 17 (2)

ReTirees (Σαρρής): Τσιλάβης 4, Σαρρής 2, Μαθιουδάκης 21, Γιαμαίος 11 (3), Στόλης 3, Πλεξουσάκης 12, Αθηναίος 16, Δεδούσης 2, Παπαγιάννης 4

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση της Limoges όταν βρέθηκε να χάνει με 18-35!