20/11/2023
The Jokers 15 15 19 8 - 57 -
Tripodiakos 16 11 18 22 - 67 -

Επέστρεψαν τα χαμόγελα στον Τριποδιακό!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τον Τριποδιακό στο δεύτερο όμιλο της Master League, καθώς στα πλαίσια της έβδομης αγωνιστικής κέρδισε δύσκολα τους Jokers με 57-67 στο ΓΣΠ!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον Τριποδιακό να προηγείται με 15-16, έπειτα από δύο τρίποντα του Σαρλή και 4 πόντους του Δημητρακόπουλου. Ο Κωστελέτος με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από ένα τρίποντο είχαν οι Φιλιππάκος και Πανόπουλος.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στη δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με δύο τρίποντα του Πανόπουλου, 6 πόντους του Τσέκα και τρίποντο του Ξυπολυτάκου, οι Jokers πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 30-27. Ο Σαρλής συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με ακόμη 5 πόντους, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Καψής, Καλδής και Γαλανόπουλος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Χατζημιχαήλ συνέχιζε να εκτελεί έξω από την γραμμή των 6,75μ και με δύο τρίποντα του Φιλιππάκου, δύο του Κηρύκου, ένα του Πανόπουλου, αλλά και την βοήθεια του Πουγκακιώτη μέσα από το ζωγραφιστό, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +4, 49-45. Την παρέα του Αλεξανδρή κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 9 πόντοι του Θεοδωρικάκου, οι 4 του Γαλανόπουλου και το τρίποντο του Καλδή. Σκορ τρίτης περιόδου 49-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Τριποδιακός έσφιξε την άμυνά του και με μεγάλα σουτ των Γαλανόπουλου, Καψή και Σαρλή, γύρισε το παιχνίδι και έφτασε στη δύσκολη νίκη με 57-67. Για τους Jokers στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Τσέκας, Κηρύκος και Πανόπουλος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/5 βολές, 12/34 δίποντα και 10/36 τρίποντα. Πήραν 31 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 8/15 βολές, 19/35 δίποντα και 7/30 τρίποντα. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 15 λάθη.

Πολυτιμότερος των Jokers ο Πανόπουλος με 14 πόντους, έχοντας 1/2 δίποντα και 4/14 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη. Betsson MVP για τον Τριποδιακό ο Καψής με 11 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 5/9 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 17 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Jokers (Χατζημιχαήλ): Απτόσογλου, Τζιτζογλάκης, Πανόπουλος 14 (4), Κηρύκος 8 (2), Κωστελέτος 7, Μενουδάκος, Ξυπολυτάκος 3 (1), Πουγκακιώτης 7, Τσέκας 9, Φιλιππάκος 9 (3)

Tripodiakos (Αλεξανδρής): Γαλανόπουλος 13, Αλεξανδρής, Δημητρακόπουλος 4, Θεοδωρικάκος 11 (2), Καλδής 7 (1), Καψής 11, Σαρλής 21 (4)

Τι μας άρεσε: Τόσο η εξαιρετική εικόνα των Jokers για τρία δεκάλεπτα, όσο και η τελευταία περίοδος του Τριποδιακού!