23/09/2021
Skroutz 7 4 4 13 - 28 -
Flood BC 20 18 17 23 - 78 -

Επέστρεψαν με 50αρα οι Flood!

Στο κλειστό των Άνω Λιοσίων για τη διοργάνωση του Basketaki Cup , οι Flood  ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους , καθώς συνέτριψαν τους Skroutz με 28-78 .

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική μέρα  τον Παναγιώτη Τσάπα , με τον guard των γηπεδούχων   να βοηθάει και στις δύο πλευρές του παρκέ, να βγάζει σπουδαίες άμυνες , να μοιράζει ασίστ , να βγάζει αιφνιδιασμούς και να  τελειώνει την αναμέτρηση με 21  πόντους  στο ενεργητικό του.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Flood είχαν τον πλήρη έλεγχο καθώς προηγήθηκαν ,5-9 και 7-15 , με το τέλος  να τους βρίσκει σε θέση οδηγού με 7–20. Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν οι Aσπιώτης  και Γρηγορακάκης  με 6 και 5 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους Skroutz oι Πουλής , Παπαδόπουλος και Βαρβιτσιώτης είχαν από 2.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ασπιώτης και η παρέα του  ήταν καταιγιστικοί και με όπλο την πολύ καλή τους άμυνα  έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 17  πόντους διαφορά , 11-38 . Ο Τσάπας   σε αυτό το διάστημα πέτυχε 6 πόντους , ενώ από τους γηπεδούχους οι Λεωνάκης και Παπαδόπουλος είχαν από 2.

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , καθώς πίεσαν στην άμυνα , έκλεψαν μπάλες , κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και σκόραραν με όλους τους πιθανούς και απίθανου τρόπους με τη διαφορά να εκτοξεύεται  στους 40 πόντους ,15–55, όπου ήταν και το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου . Από τους νικητές  o Σταματόπουλος  είχε 9 πόντους , ενώ από τους ηττημένους οι Βαρβιτσιώτης και Βελισσαρίου είχαν από 2 .

Η τελευταία στροφή της αναμέτρησης αποτέλεσε τυπική διαδικασία , καθώς ο ήχος από τη κόρνα λήξης της γραμματείας βρήκε τους παίκτες των Flood να πανηγυρίζουν τη πρώτη τους νίκη στο Basketaki Cup με το επιβλητικό 28-78 .

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο φοβερός και τρομερός Παναγιώτης Τσάπας με  21 πόντους, 10 ριμπάουντ , 3 ασίστ και 4 κλεψίματα , ενώ από τους Skroutz o Φέτσιος είχε 3 πόντους , 1 ριμπαουντ , 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο .

Οι Flood είχαν συνολικά 31/61 δίποντα ,3 /9 τρίποντα , 7/13 βολές , 43 ριμπάουντ , 15 ασίστ , 19 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 20 λάθη , ενώ από οι γηπεδούχοι είχαν 8/49 δίποντα , 4/10 τρίποντα , 0/2 βολες , 26 ριμπάουντ , 7 ασίστ και 5 κλεψίματα .

Skroutz (Λεωνάκης ) : Πουλής  2, Μερεμέτης 3 , Βελισσαρίου 4 , Βαρβιτσιώτης 6  , Λεωνάκης 2 ,Παπαδόπουλος 6 , Φέτσιος 3 , Παπαδάκης 2 .

Flood(Aσπιώτης) : Bλάχος 4 ,Γρηγορακάκης 12 , Σταματόπουλος 20 , Δαμίγος 8 , Τσάπας 21 , Ασπιώτης 9 , Αλικανιώτης 4 .

Τι μας άρεσε :Ο εκπληκτική εμφάνιση που πραγματοποίησε ο Παναγιώτης Τσάπας , αλλά και η συνολικά πολύ καλή εμφάνιση που πραγματοποίησαν οι Flood καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης   !