16/05/2022
Escapers 13 17 16 7 - 53 -
Kolosos Dunk n' Donuts 9 16 9 13 - 47 -

Επέστρεψαν με νίκη οι Escapers!

Το βράδυ του Σαββάτου 14 Μαίου στο Basketaki Arena, οι Escapers επέστρεψαν στα παρκέ μετά από έξι μήνες και ξεκίνησαν με νίκη τις υποχρεώσεις τους στο Summer League, επικρατώντας με 53-47 απέναντι στην πεντάδα του Kolossos Dunk & Donuts.

Οι Escapers μπήκαν πιο ορεξάτοι στο παρκέ, μετά την απουσία τόσου καιρού από τα γήπεδα και με τον Τσιγκλίτση να βάζει 5 πόντους και τέσσερις ακόμα παίχτες να σκοράρουν, είχαν προβάδισμα με 13 – 9. Για την πεντάδα του Κολοσσού, ξεχώρισε στην επίθεση ο μπόμπερ Βασίλης Καραμπεσύνης με τρία τρίποντα.

Οι δύο ομάδες βρήκαν ρυθμό στην επίθεση στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να κρατούν το προβάδισμα με 30 – 25. Ο Κοσμάς δεν είχε αντίπαλο μέσα στη ρακέτα καθώς πέτυχε 9 πόντους, ενώ για τους Ντόνατς ο Τσαμπαρλής ήταν αυτός που κρατούσε κοντά την ομάδα του με 8 πόντους, με τον Μιχαηλίδη να βάζει ένα τρίποντο και τον Ζαμπούρα να προσθέτει 4 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Κολοσσός προσπαθούσε να ανατρέψει την κατάσταση με 4 πόντους του Χουλιάρα, τρίποντο του Καραμπεσύνη και καλάθι του Ζαμπούρα, αλλά η ομάδα της Κεφαλά, με τρίποντες βόμβες από Φράγκο, Τσιγκλίτση και τον Γαρίνη πρώτο βιολί με 4 πόντους, έστειλε την διαφορά στους 12(46-34).