02/03/2023
Valhalla Phantoms 11 11 9 12 - 43 -
Δαλάι Κλάμα 13 19 8 22 - 62 -

Επέστρεψαν στις νίκες οι Δαλάι Κλάμα!

Άμεση επιστροφή στις νίκες, είχαν οι Δαλάι Κλάμα το βράδυ της Πέμπτης 2 Μαρτίου στο Σπάρτακο, καθώς χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα, επέβαλαν το ρυθμό τους στο παιχνίδι και έφτασαν εύκολα στην νίκη με 43 – 62 απέναντι στους Valhalla Phantoms.

Οι δυο ομάδες μπήκαν με διάθεση να τρέξουν στο πρώτο δεκάλεπτο, με την Valhalla να ξεκινάει καλύτερα και να προηγείται με 5 πόντους του Μπουρίτη και 4 τους Φλάκα, αλλά τους Δαλάι να ισορροπούν μετά το πεντάλεπτο και με πρώτο βιολί τον Τσιάρα με 5 πόντους, να παίρνουν το προβάδισμα με 11 – 13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Δαλάι Κλάμα επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους, έβρισκαν εύκολα το αντίπαλο καλάθι με τον Τσίτο μπροστάρη με 7 πόντους, τον Τσιάρα να ακολουθεί με 5 και το Στασινόπουλο να σκοράρει από την περιφέρεια, για το 22 – 32 του πρώτου ημιχρόνου. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, για την Valhalla που μπλόκαρε στην επίθεση και δεν έβρισκε αντίδοτο στην άμυνα, ξεχώρισε ο Μπουρίτης με 7 πόντους, με Κρινή και Γεωργακά να προσφέρουν από ένα καλάθι.

Στο τρίτο και χαμηλό από πλευράς συγκομιδής δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο ξεκίνημα να μειώσουν με το δίδυμο Κρινή και Κολέγκα να έχουν από 4 πόντους, αλλά οι φιλοξενούμενοι με 4 πόντους του Μπαλατσού και βοήθειες από Τσιάρα – Τσίτο, έφεραν και πάλι το ματς στα μέτρα τους (31 – 40).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Δαλάι Κλάμα είχαν το πιο παραγωγικό τους διάστημα, τέλειωναν εύκολα τις φάσεις στην επίθεση και με πρωταγωνιστές τους Στασινόπουλο και Τσίτο που πέτυχαν από 8 πόντους, έφτασαν εύκολα στο τελικό 43 – 62. Για την Valhalla που φάνηκε να παρατάει το ματς όταν ξέφυγε το σκορ , ο Μπουρίτης ξεχώρισε για ακόμα μία φορά με 5 πόντους.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Αθανάσιος Τσίτος με 17 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιωάννης Μπουρίτης με 18 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Phantoms είχαν 16 / 42 δίποντα , 2 / 9 τρίποντα, 5 / 9 βολές, κατέβασαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 19 λάθη. Οι Δαλάι είχαν 22 / 44 δίποντα, 5 / 27 τρίποντα, 3 / 8 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Valhalla Phantoms(Γεωργακάς): Γεωργακάς 2, Κολέγκας 6, Κρινής 9(7ρ.), Κότσιρας 2, Χαλκιόπουλος 2, Ιακώβου, Μπουρίτης 18, Φλάκας 4.

Δαλάι Κλάμα(Μπουρελάκος): Μπέης 2, Μπαλατσός 8(11ρ.), Νικηταράς, Τσίτος 17(12ρ.), Τσιάρας 15, Φλαπούρης 7(8ρ.), Στασινόπουλος 13.

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Δαλάι Κλάμα!