03/02/2022
Παντοφlakers 10 12 7 11 - 48 -
Brothers United 10 14 10 6 - 51 -

Επέστρεψαν στις νίκες οι Brothers United!

Το βραδάκι της Τετάρτης 2 Φεβρουαρίου στο Μενίδι, σε ένα παιχνίδι με πάρα πολύ δυνατές μονομαχίες μέσα στις ρακέτες, οι Brothers United επέστρεψαν στις νίκες και παρέμειναν μόνοι πρώτοι στον πρώτο όμιλο της Development , επικρατώντας πολύ δύσκολα με 48– 51 απέναντι στους μαχητικούς αλλά με σημαντικές απουσίες Pantoflakers .

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έπαιζαν αναγνωριστικό παιχνίδι με το σκορ να είναι ισόπαλο 10 – 10. Πατσίκας και Δημακόπουλος ξεχώρισαν για τους Κίτρινους με 4 πόντους, ενώ ισάριθμους για τους Πράσινους , πέτυχαν Πίττος και Καλαματιανός.

Σε χαμηλό τέμπο κυλούσε και το δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν σε σετ επιθέσεις. Οι Brothers πήγαν με ελαφρύ προβάδισμα 22 – 24 στο τέλος του ημιχρόνου με τους Καράμπελα και Τζαβέλλα να είναι πρωταγωνιστές στην επίθεση με 5 πόντους έκαστος, ενώ για τους Pantoflakers , ο Σκούρας με 9 κρατούσε σχεδόν μόνος την ομάδα του κοντά στο σκορ.

Οι Brothers μπήκαν καλύτερα στην τρίτη περίοδο και με 4 πόντους του Ρούλια και δίποντο του Πίττου , ξέφυγαν 22 – 30. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με Καρπεράκη , Σκούρα και Καρκάνη να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, για να έρθουν Καλαματιανός με μια βολή και Αβούρης με τρίποντο να διαμορφώσουν το 29 – 34.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Παντοφlakers ήταν συνεχώς σε απόσταση αναπνοής με Σκούρα, Πατσίκα και Δημακόπουλο να βάζουν από 4 πόντους, αλλά οι Brothers έβρισκαν άμεσα λύσεις με Ρούλια και Αβούρη, παίρνοντας τελικά τη νίκη δύσκολα με 48 – 51.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Δημήτρης Τζαβέλλας με 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Σκούρας με 7 πόντους, 14 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι Pantoflakers είχαν 17 / 45 δίποντα, 2 / 16 τρίποντα, 8 / 16 βολές, κατέβασαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Oi Brothers είχαν 14 / 43 δίποντα , 5 / 22 τρίποντα, 8/ 17 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Pantoflakers (Ζαχαρογιαννης):Δημακόπουλος 10(6ρ.), Καρκάνης 9(6ρ.), Καρπεράκης 3(7ρ.), Μουγκαράκης 2, Πατσίκας 7(13ρ.), Σκούρας 17(14ρ.).

Brothers United (Καράμπελας):Αβούρης 14, Καλαματιανός 7(8ρ.) Καράμπελας 5, Πίττος 10, Τζαβέλλας 8(7ρ.), Τριαντάφυλλος.

Τι μας άρεσε: Το πολύ μπασκετικό ξύλο που έπεσε.