05/11/2022
Kolosos Dunk n' Donuts 15 10 13 7 - 45 -
Fast Break 10 17 22 16 - 65 -

Επέστρεψαν στις νίκες οι Fast Break!

Επιστροφή στις νίκες έκαναν οι Fast Break το απόγευμα του Σαββάτου 5 Νοεμβρίου στο Μενίδι, καθώς με πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στον Kolosos Dunk N Donuts , έφτασαν εύκολα στην τελική επικράτηση με 45 – 65.

Οι λεπτομέρειες έκαναν την διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Κολοσό να στέκεται ελαφρώς καλύτερα και να διατηρεί προβάδισμα με 15 – 10. Ο Χουλιαράς τραβούσε το κουπί στην επίθεση με 6 πόντους, ενώ στην επίθεση των φιλοξενούμενων επικρατούσε πολυφωνία, με πέντε διαφορετικούς παίκτες να σκοράρουν, με τον Τζώρτζη να ξεχωρίζει με ένα τρίποντο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Fast Break πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού, βρήκαν λύσεις στην επίθεση και με μπροστάρη τον Τζώρτζη με δύο τρίποντα και 7 πόντους συνολικά , πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 25- 27. Στην φτωχή συγκομιδή των γηπεδούχων, ξεχώρισαν Καραμπεσύνης και Δημόπουλος που πέτυχαν από ένα τρίποντο.

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δυο ομάδες στο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου με τον Χουλιαρά να οδηγεί τον Κολοσό με 4 πόντους και τον Αρβανιτέλλη να βάζει 7 για τους Fast Break για το 34 – 36. Στη συνέχεια ο μπόμπερ Τζώρτζης πήρε το όπλο του και με τρία συνεχόμενα τρίποντα, έστειλε την διαφορά στο + 13 για τους φιλοξενούμενους(36-49).

Ο Kolosos έδειχνε να τα έχει παρατήσει στο τέταρτο δεκάλεπτο με τον Παλαντζά να σκοράρει ένα τρίποντο και τους Αργυρίου – Χουλιαρά να βάζουν από ένα καλάθι, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι που δεν ξεκολλούσαν το πόδι από το γκάζι, να βρίσκουν εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και με την τριάδα Τσάφο, Γκιουλιστάνη και Τζώρτζη να βάζουν από 4 πόντους, έφτασαν στο τελικό 45-65.

Betsson Mvp αναδείχθηκε ο Αναστάσιος Τζώρτζης με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αθανάσιος Πάντας με 5 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Ο Kolosos είχε 15/43 δίποντα, 4/22 τρίποντα, 3/6 βολές, κατέβασε 32 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 19 λάθη.

Οι Fast Break είχαν 4/12 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 4/12 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Kolosos Dunk N Donuts (Ζαμπούρας): Αργυρίου 6, Δημόπουλος 5, Ζαμπούρας 2, Καραμπεσύνης 7, Μιχαηλίδης 2, Πάντας 5(9ρ.), Παλλαντζάς 5, Χουλιαράς 13.

Fast Break(Μπουλαξής): Αρβανιτέλλης 9, Αυλωνίτης 8, Γκιουλιστάνης 9, Νιωτάκης 4(12ρ.), Τζιτζικαλάκης 2, Τζώρτζης 21, Τσάφος 8, Μπουλαξής 4.

Τι μας άρεσε: Όλο το δευτερο ημίχρονο των Fast Break.