28/04/2022
ΔΣΑ 13 10 15 15 - 53 -
Agrinio Kings 12 17 18 17 - 64 -

Επέστρεψαν στις νίκες οι Kings!

Στις νίκες επέστρεψαν οι Agrinio Kings επικρατώντας με 64 – 53 της ομάδας του ΔΣΑ. Αυτή ήταν η 4η νίκη των Kings, που βρίσκονται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ στις 3 έμεινε ο ΔΣΑ.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στην πρώτη περίοδο, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 4 λίγο πριν το φινάλε, όμως με τρίποντο ο Βαλεντίνος Μπαλωμένος έφερε το ματς στον πόντο στο 10ο λεπτό.

Μετά τα μέσα της δεύτερης περιόδου οι Kings πήραν προβάδισμα και έφτασαν στο +6 στο ημίχρονο.

Οι παίκτες του ΔΣΑ μείωσαν στους 2 στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, όμως με σερί 13 – 2 οι φιλοξενούμενοι πήραν διψήφια διαφορά και στο 30ο λεπτό προηγούνταν με 9.
Το προβάδισμα των Kings έφτασε ξανά στους 12 στις αρχές της τελευταίας περιόδου, η αποβολή του Μπαρούχα δε στοίχισε και οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν διαφορά ασφαλείας φτάνοντας στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ των νικητών και  Betsson MVP της αναμέτρησης ήταν ο Γρηγόρης Κουβέλης με 19 πόντους και τον ακολούθησαν ο Μπαρούχας με 16 και ο Μπαλωμένος με 11.
Από το ΔΣΑ ο Έξαρχος σημείωσε 22 πόντους, 13 είχε ο Γκρίζης και 10 ο Ζαχαρόπουλος

ΔΣΑ (Στάθης Σταθόπουλος): Ρόμπολας 4, Έξαρχος 22(1), Κυριλής, Σαφαρίκας 4, Παρετσόγλου, Παπαδημητρίου, Ζαχαρόπουλος 10(1), Καββαδίας, Γκρίζης 13, Τζωρτζόπουλος, Ψάρρης.

AGRINIO KINGS (Δημήτρης Μήτσου): Στάμος 8, Κουβέλης Γ. 19(3), Μπαρούχας 16(3), Ζαρζανίκας, Μπαλωμένος 11(2), Ζαπαντιώτης 2, Κουβέλης Θ., Μπόκας, Τσιρώνης 8(1).

Τι μας άρεσε. Οι Kings έδειξαν να ξαναβρίσκουν τον καλό τους εαυτό μετά τη βαριά ήττα από τη Dr. Pharmacy.
Τι δε μας άρεσε. Τα πολλά φάουλ στον αγώνα δεν έφεραν καλό ρυθμό.