23/03/2023
BEGOU.. LUCKY 13 5 15 12 - 45 -
Μπεκρίμ Team 12 10 14 12 - 48 -

Επέστρεψαν στις νίκες με αγχωτικό τρόπο οι «μπεκρήδες»

Τον τίτλο του φαβορί κόντρα στο Begoulucky επιβεβαίωσαν οι Mpekrim Team και κατάφεραν να επιστρέψουν στις επιτυχίες, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες (45-48) και είχε επεισοδιακά φινάλε. Οι «μπεκρήδες» με αυτή τη νίκη ανέβηκαν στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας, ενώ οι Begoulucky παραμένουν χαμηλά και θα δώσουν μάχη για την είσοδο στα Play Offs.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με τις άμυνες να κυριαρχούν και τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα και καμία να μην αφήνει την άλλη να ξεφύγει. Οι Begoulucky πήραν σπουδαίες λύσεις από τον Γκοτσόπουλο, ενώ για τους Mpekrim Team συνεχόμενους πόντους πέτυχε ο Γεωργίου, με το Α' δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 13-12.

Στη Β' περίοδο, οι Begoulucky υπέστησαν ένα παρατεταμένο επιθετικό black out και σκόραραν με το σταγονόμετρο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, οι Mpekrim Team να φτάσουν στην ανάπαυλα με προβάδισμα 4 πόντων, χωρίς να έχουν πιάσει πολύ υψηλά στάνταρ απόδοσης (18-22).

Στην Γ' περίοδο, το παιχνίδι ήταν πολύ καλύτερο, με τους Begoulucky να βρίσκουν ξανά τον δρόμο προς το καλάθι και να ακολουθούν κατά πόδας τους Mpekrim Team, οι οποίοι όμως είχαν συνεχώς ένα ισχνό προβάδισμα και κατάφεραν να ολοκληρώσουν το δεκάλεπτο με μικρό προβάδισμα (33-36).

Το ντέρμπι κράτησε μέχρι και το τελευταίο δεκάλεπτο, εκεί που οι Mpekrim Team ήταν πιο ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία και κατάφεραν να φτάσουν στο ροζ φύλλο, έστω κι αν αυτό συνέβη με αγχωτικό τρόπο (45-48).

Betsson MVP του παιχνιδιού ο Αλέξανδρος Γεωργίου, με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Από την άλλη, ο παίκτης με το μεγαλύτερο ranking ήταν ο Γιώργος Αυγερινός, με 5 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Begoulucky: Αθανασόπουλος 2, Ασημακόπουλος 5, Αυγερινός Γ. 5, Αυγερινός Π., Βαρής 10, Γκοτσόπουλος 12, Μπαλάσης 4, Παύλος 5, Σκαρτσιάρης, Τακουμάκης 2

Mpekrim Team: Γεωργίου 11, Γιαννάτος, Δημήτρης Χρ. 2, Νικολόπουλος 3, Παϊρής 3, Παπαγεωργίου, Προδρομίδης 11, Τσερκέζης 6, Φράγκος 10