01/12/2021
Flood BC 8 17 13 23 - 61 -
Somalia Pirates 10 20 22 16 - 68 -

Επέστρεψαν στις νίκες οι Πειρατές!

Τρίτη βράδυ στο Mπασκετάκι Aρένα, και οι Σομαλοί Πειρατές έφτασαν το ρεκόρ τους στο 4 – 3, καθώς σε ένα πολύ δυνατό ματς με αρκετή ένταση, επικράτησαν με 61 – 68 απέναντι στην Flood.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τους Σομαλούς να έχουν ελαφρύ προβάδισμα με ένα καλάθι(8-10). Πολυφωνία στην επίθεση των γηπεδούχων με τέσσερις διαφορετικούς παίκτες να σκοράρουν, ενώ για τους φιλοξενούμενους από 4 είχαν Ζαχαράκης και Νικολουζάκης.

Καλύτερη η Flood στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου , ξέφυγε με 20 – 13 με τον Γρηγορακάκη πρώτο σκόρερ με 6 και τον Ζαφειρόπουλο να ακολουθεί με 4 πόντους αντίστοιχα. Στην συνέχεια η ομάδα του Βελιβασάκη ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της και με πρώτα βιολιά στην επίθεση τους Ζαχαράκη με 8, Παπαηλιού με 6 και Κολαξή με ένα τρίποντο, πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 25 – 30.

Στην τρίτη περίοδο η Flood προσπαθούσε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ με τον Χριστοφίλη να ξεχωρίζει με 6 πόντους και τον Τσάπα να έχει ένα τρίποντο, αλλά οι Σομαλοί είχαν πάρει φωτιά από την περιφέρεια με πέντε τρίποντα!! Ο Ζαχαράκης με 8 οδηγούσε την ομάδα του και είχε βοήθειες από Παπαηλιού με 7 και Κολαξή με 5, με το σκορ να είναι 38 – 52.

Η Flood πάλευε στην τέταρτη περίοδο να μπει στην διεκδίκηση του ματς με τον Ζαφειρόπουλο να κάνει μεγάλη εμφάνιση με 13 πόντους και να έχει άξιους συμπαραστάτες τους Τσάπα με 5 και Ασπιώτη με 4 με την διαφορά να πέφτει στους 4(59-63). Οι Σομαλοί χωρίς να ανεβάσουν υψηλό ποσοστό απόδοσης, είχαν τους Ζαχαράκη και Παπαηλιού μπροστάρηδες στην επίθεση με 5 + 4 πόντους αντίστοιχα και μένοντας ψύχραιμοι από την γραμμή της φιλανθρωπίας, πήραν το ροζ φύλλο με σκορ 61 – 68.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Ευστάθιος Ζαχαράκης με 27 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Ζαφειρόπουλος με 18 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Η Flood είχε 22 / 59 δίποντα, 2 / 19 τρίποντα, 11 / 17 βολές, κατέβασε 48 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 11 λάθη. Οι Somalia είχαν 16 / 39 δίποντα, 8/ 31 τρίποντα, 12 / 22 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη.

Flood(Ασπιώτης): Βλάχος 2, Χριστοφίλης 8, Γρηγορακάκης 10, Ζαφειρόπουλος 18(13ρ.), Ασπιώτης 8(8ρ.), Αλικανιώτης 3 Τσάπας 12(13ρ.).

Somalia Pirates(Βελιβασάκης ): Πιτίδης 2, Παπαηλιού 18(8ρ.), Στραβοπιεράκος, Ζαχαράκης 27(12ρ.), Κολαξής 8(13ρ.), Νικολουζάκης 9, Ντούλης 4.

Τι μας άρεσε: Το κλίμα μεταξύ των παιχτών!