19/02/2023
Ναυάγια 19 10 20 12 - 61 -
Ανακασιακός 11 12 15 15 - 53 -

Επέστρεψαν στις νίκες τα Ναυάγια!

Πέντε έκαναν τις νίκες τους στο πρωτάθλημα τα Ναυάγια καθώς επικράτησαν του Ανακασιακού στο κλειστό γυμναστήριο του Ζεφυρίου.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια και τα Ναυάγια να προηγούνται στο δεκάλεπτο με 19-11 χάρη στα καλάθια του εξαιρετικού Καραβασίλη και των Αναστασίου και Θωμά. Για τον Ανακασιακό οι Κοζαλάν και Καραμάνης ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Με συνεχόμενα τρίποντα του Καραβασίλη τα Ναυάγια πήραν μια διαφορά ασφαλείας στο δεύτερο δεκάλεπτο και όλα έδειχναν ότι θα έχουν ένα εύκολο απόγευμα. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο έβγαλαν σημάδια αντίδρασης. Εκμεταλλευόμενοι την δύναμή τους στο ζωγραφιστό, οι παίχτες του Ανακασιακού μάζεψαν πολλά επιθετικά ριμπάουντζ σκόραραν με τους Φλώρο, Τζομπανάκη και Καραμάνηζ μείωσαν σε 29-23 στο τέλος του ημιχρόνου και μπήκαν για τα καλά στην διεκδίκηση της νίκης.

Αποφασισμένα να μη μπουν σε... περιπέτειες εμφανίστηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο τα Ναυάγια, καθώς με πρωταγωνιστές τους Καραβασίλη, Καριατλή και Τρέσσο σημείωσαν 20 πόντους και "έχτισαν" διψήφια διαφορά (49-38). Οι φιλοξενούμενοι ήταν ιδιαίτερα παραγωγικοί, όμως η κακή αμυντική τους λειτουργία τους έβαλε με την... πλάτη στον τοίχο.

Τα... πάνω κάτω στην αναμέτρηση έφεραν οι φιλοξενούμενοι στο τέταρτο δεκάλεπτο, αφού με εξαιρετική άμυνα και πολυφωνία στην επίθεση μείωσαν σε 54-51, αναγκάζοντας τα Ναυάγια να καλέσουν εσπευσμένα time out. Τα Ναυάγια δεν ήθελαν να... γκρεμίσουν όσα έχτισαν στα προηγούμενα δεκάλεπτα κι έτσι με ολύμπια ψυχραιμία και σημαντικά καλάθια στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, έφτασαν δύσκολα στη νίκη με 61-53.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Θωμάς με 10 πόντους (5/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 0/1 βολή). Οι γηπεδούχοι είχαν 18/41 δίποντα, 6/24 τρίποντα και 7/13 βολές. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/53 δίποντα, 3/23 τρίποντα και 8/14 βολές. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ.

Ναυάγια (Καραβασίλης): Αναστασίου 6 (2), Καριατλής 12, Χωριανόπουλος 2, Τζιβιτζής 3 (1), Τρέσσος 7, Θωμάς 10, Καραβασίλης 21 (3)

Ανακασιακός (Αλεξίου): Κοτοπούλης 8, Κοζαλάν 13 (1), Φλώρος 7 (1), Αλεξίου 4 (1), Καραμάνης 15, Τζομπανάκης 6

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς.