26/11/2023
Drunk Kings 10 14 12 7 - 43 -
Σκόρπιοι BC 16 19 13 20 - 68 -

Επέστρεψαν τα χαμόγελα στους Σκόρπιους !

Επέστρεψαν τα χαμόγελα στο στρατόπεδο των Σκόρπιων που επικράτησαν εύκολα των Drunk Kings, πραγματοποιώντας πειστική εμφάνιση και παρουσιαζόμενοι πλήρεις μετά από καιρό. Άλλη μια μαγική εμφάνιση από τον αρχηγό της ομάδας Δημήτρη Χειράκη που σταμάτησε στους 27 πόντους με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας, αλλά ας δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί ήταν το ξεκίνημα οι μετέπειτα νικητές, βρίσκοντας λύσεις από τους Χειράκη (9π.), Δήμου (3π.), Σαραντάρη (2π.) και Τέγο (2π.). Σε λογική απόσταση κρατήθηκαν οι μόλις πέντε Kings, απαντώντας με Σιαμέτη (5π.), Ιωάννου (3π.) και Κάζη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 10-16.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το σκηνικό δεν άλλαξε. Οι Σκόρπιοι παρέμειναν ανώτεροι, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Τέγο (9π.), Ασπρούλη (4π.) και Χειράκη (4π.), ενώ οι γηπεδούχοι είχαν ακόμη δυνάμεις, με τους Τσαλαφούτα (6π.), Κάζη (4π.), Σιαμέτη (2π.) και Αλεβίζο (2π.) να τραβούν το κουπί της επίθεσης. Σκορ ημιχρόνου, 24-35.

Μετά την ανάπαυλα το ματς ήταν αρκετά ισορροπημένο, με το επιμέρους σκορ να γράφει 12-13 και την μονομαχία των σκόρερ Κάζη (12π.) - Χειράκη (10π.) να κάνει τη διαφορά σε αυτό το σημείο. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 36-48.

Στο φινάλε οι Kings δεν κατάφεραν, σαν αποτέλεσμα της κούρασης, να ακολουθήσουν τον φρενήρη ρυθμό των Σκόρπιων, οι οποίοι διένυσαν το πιο παραγωγικό τους διάστημα, ολοκληρώνοντας τη νικηφόρα τους εμφάνιση με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Στο τέλος του αγώνα, οι Drunk Kings είχαν 10/26 δίποντα, 7/35 τρίποντα και 2/7 βολές. Μάζεψαν 27 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Σκόρπιοι είχαν 25/49 δίποντα, 3/15 τρίποντα και 9/10 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Χειράκης με 27 πόντους, έχοντας 9/12 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 6/7 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 4 κλεψίματα και 3 λάθη σε 26 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θανάσης Κάζης με 20 πόντους, έχοντας 6/8 δίποντα, 2/12 τρίποντα και 2/5 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 2 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Drunk Kings (Αλεβίζος) : Αλεβίζος 4, Ιωάννου 3 (1), Κάζης 20 (2), Σιαμέτης 7 (1), Τσαλαφούτας 9 (3).

Σκόρπιοι (Χειράκης) : Ασπρούλης 4, Βεζυράκης 6, Δήμου 3, Μιχαλόπουλος 4, Παναγόπουλος, Πατσιαλής, Σαραντάρης 5 (1), Τέγος 19 (1), Τάρης, Χειράκης 27 (1).

Τι μας άρεσε : Το σχετικά πλήρες ρόστερ των Σκόρπιων.