18/02/2022
Ιπ-πότες 8 5 6 13 - 32 -
Harlems 21 13 19 10 - 63 -

Επέστρεψαν τα χαμόγελα στους Harlems!

Επιστροφή στις νίκες για τους Harlems στον τέταρτο όμιλο της Master League, καθώς στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής κέρδισαν εύκολα τους αγνώριστους Ιππότες με 32-63 στο Basketaki Arena!

Από πολύ νωρίς οι Harlems πήραν διψήφια διαφορά, καθώς με ηγέτη τον Κοψιδά με 13 πόντους, 5 του Μωυσίδη και 3 του Διαμαντόπουλου, προηγήθηκαν με 8-21. Ο Μούρτζος με 4 πόντους και ο Σάλαρης με ένα τριποντάκι έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά του ματς.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο της συνάντησης, εκεί όπου με 5 πόντους του Διαμαντόπουλου, 4 του Σιάμου και τρίποντο του Δαμίγου, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 21 πόντων, 13-34. Δεν μπόρεσαν οι Ιππότες να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, με τον Αγγελόπουλο να σκοράρει 3 πόντους και τον Σάλαρη 2.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Αμερικανοί, αφού με δύο τρίποντα του Δαμίγου και 5 πόντους του Κοψιδά, έφτασαν στο +34, 19-53! Λίγα πράγματα από τους Ιππότες και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Αγγελόπουλο, Μπαμπάτσικο και Σάλαρη να πετυχαίνουν από 2 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 19-53!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού και έτσι η ομάδα του Ρουσιώτη έφτασε εύκολα στη νίκη με 32-63, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Κοψιδά, Δαμίγου, Σιάμου και Σκαρμέα. Για το συγκρότημα του Νταλαμπίρα στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Κεκεμπάνος, Αγγελόπουλος, Σάλαρης  και Ανυφαντής.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/16 βολές, 11/56 δίποντα και 1/16 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 3 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 8 λάθη. Από την άλλη πλευρά, οι νικητές είχαν 6/14 βολές, 21/54 δίποντα και 5/13 τρίποντα. Μάζεψαν 65 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 4 τάπες.

Πολυτιμότερος των Ιπποτών ο Σάλαρης με 9 πόντους, έχοντας 3/6 δίποντα και 1/3 τρίποντα, ενώ μάζεψε 5 ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστος. Κορυφαίος των Harlems ο Δαμίγος με 11 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 δίποντα και 3/4 τρίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 2 μπλοκ.

Ιππότες (Νταλαμπίρας): Αγγελόπουλος 11, Σάλαρης 11 (1), Κοσιαράς, Κεκεμπάνος 4,Μπαμπάτσικος 2, Ανυφαντής 2, Μούρτζος 4

Harlems (Ρουσιώτης): Κοψιδάς 23, Σκαρμέας 4, Σιάμος 8, Διαμαντόπουλος 10 (1), Κουτρουμπής, Καρράς, Δαμίγος 11 (3), Μωυσίδης 7 (1)

Τι μας άρεσε: Η σοβαρότητα που εμφάνισαν οι Harlems σε όλη την διάρκεια του αγώνα!