10/12/2021
Χάνειball 8 17 10 12 - 47 -
Friends 7 9 11 10 - 37 -

Επέστρεψαν τα χαμόγελα στους ΧάνειBall!

Το τρίτο τους ροζ φύλλο αγώνα πήραν το βράδυ της Πέμπτης στο κλειστό των Άνω Λιοσίων οι ΧάνειBall, καθώς για την όγδοη αγωνιστική του τρίτου ομίλου της D2-League κέρδισαν τους Friends με 47-37 και επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης οι δύο ομάδες με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 8-7 για την ΧάνειBall, μετά από 4 πόντους του Γιάννη Χριστόπουλου και βοήθειες των Δημήτρη Χριστόπουλου – Γούβη. Τους φιλοξενούμενους διατήρησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Μόλχο (3π), Οβαδίας και  Οικονομίδης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με δράστες στην επίθεση τους Δημήτρη Χριστόπουλο (8π), Κώστα Κων. Χριστόπουλο (4π) και Κώστα Σερ. Χριστόπουλο (3π), πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων, 25-16. Ο Δομίνικος Διαμαντής – Μπαλάσκας από την περιφέρεια και οι Οικονομίδης, Σχοινοπλοκάκης και Μπρεδάκης μέσα από την ρακέτα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των Friends στο δεύτερο δεκάλεπτο!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι ΧάνειBall είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με 4 πόντους του Γούβη, τρίποντο του Κότσιφα και 3 πόντους του Γιάννη Χριστόπουλου, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο!8, 35-27! Σταθερά από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στην τρίτη περίοδο τα Φιλαράκια, με τον Σχοινοπλοκάκη να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 8 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 35-27.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι ασπρόμαυροι διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με τους Γιάννη Χριστόπουλο (6π), Δημήτρη Χριστόπουλο, Γούβη και Κώστα Κων. Χριστόπουλο να βρίσκουν στόχο, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 47-37. Για τους Friends στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Τσαλαβούτας, Μπρεδάκης, Σχοινοπλοκάκης και Οικονομίδης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 3/9 βολές, 19/42 δίποντα και 2/25 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/6 βολές, 11/40 δίποντα και 4/21 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Κορυφαίος των ΧάνειBall ο Γιάννης Χριστόπουλος με 11 πόντους (double-double), έχοντας 1/4 βολές και 5/10 δίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες. Πολυτιμότερος των Friends ο Μπρεδάκης με 10 πόντους (double-double), έχοντας 1/4 βολές, 3/5 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

ΧάνειBall (Χριστόπουλος Δ.): Γούβης 10, Χριστόπουλος Κ.Κ. 8, Χριστόπουλος Σ.Κ. 3 (1), Χριστόπουλος Γ. 11, Χριστόπουλος Δ. 12, Κότσιφας 3 (1)

Friends (Τσαλαβούτας): Οβαδίας 2, Τσαλαβούτας 3 (1), Μπρεδάκης 10, Ράπτης, Σχοινοπλοκάκης 11 (1), Διαμαντής – Μπαλάσκας, Οικονομίδης 6, Μόλχο 5 (1)

Τι μας άρεσε: Το ήρεμο κλίμα της συνάντησης και το ελεύθερο μπασκετάκι που έπαιξαν οι δύο ομάδες!